Az AirPods sokak szerint minden idők egyik legjobb Apple termékcsaládja. Aki még nem próbálta valamelyik modellt, az persze most valószínűleg elgondolkodott azon, hogy miért pont egy fülhallgató lenne egy olyan cég legkiemelkedőbb terméke, amelyiknek az okostelefonok, a táblagépek és a számítógépek újragondolását is köszönhetjük. De mégis: hiába gyárt ma már szinte mindenki TWS, azaz True Wireless Stereo fülhallgatókat, és hiába rendelkezik ezek körül rengeteg kiváló specifikációkkal, mégis az AirPods az a termékcsalád, ami megmutatja, hogy a zenehallgatási élmény nem a kHz értékeknél kezdődik és ér véget. Az Apple ugyanis az egyszerű kezelhetőségre, a praktikumra és a kényelemre is ugyanúgy hangsúlyt fektetett, mint a hangminőségre, ez pedig a nap végén sokaknál egy döntő érvnek bizonyult.
Aki tehát úgy dönt, hogy a következő fülhallgatója egy AirPods lesz, abban a kellemes helyzetben találja magát, hogy többféle modell közül is választhat; ha egy fejhallgató is szóba kerülhet, akkor persze ott van a Max is, de most maradjunk a kisebb megoldásoknál. A kurrens termékek között megtalálható a C-típusú USB-portos töltőtokkal rendelkező, in-ear kialakítású, aktív zajszűréses AirPods Pro 2, illetve a gumiharangot nélkülöző AirPods 4 két változata, az aktív zajszűrés és a sima. Időről időre pedig felbukkanhatnak második és harmadik generációs AirPodsok is kínálatban.
Mi a különbség?
Mindenek előtt érdemes megnézni, hogy miben hasonlít mindegyik modell. Valódi vezeték nélkül fülhallgatókról van szó, amelyek gyönyörű szép, mágnesesen záródó töltőtokokban pihennek. A Pro változat tokja egy kicsit nagyobb, mint a sima AirPodsoké, de a különbség nem számottevő, zseb-kompatibilis megoldásokról van szó, még akkor is, ha külső védőtokot is húzunk rá, ami egyébként abszolút javasolt, hiszen a zsebben vagy a táskában bármi meg tudja karcolni a fehér színű kiegészítőket.
A második és harmadik generációs AirPodsok Bluetooth 5.0-n keresztül kommunikálnak és az Apple H1 chip dolgozik bennük, a negyedik generáció és a Pro 2 pedig Bluetooth 5.3-at használ az Apple H2 chip társaságában. Az párosítás és a használat generációtól és kiviteltől függetlenül egyszerű, innentől viszont már a különbségekről kell beszélnünk. A legfontosabb a kialakítás: a sima AirPods fülhallgatók nem hallójáratba ülő megoldások, hanem ún. semi-open kivitelűek; a mai fülhallgatók többsége nem ilyen. Rendkívül kényelmes viseletet jelent és azok számára is megoldás, akik nem szeretik a füldugóhoz hasonló kivitelű TWS-eket, ugyanakkor a szilikonharangok cseréjével elérhető méretállítás lehetősége azok hiányában itt nem adott: a mi tapasztaltunk az, hogy az AirPods fülhallgatók szinte mindenki számára kényelmes viseletet jelentenek, de ettől függetlenül kivételek mindig lehetnek, ők az AirPods Próval valószínűleg jobban járnak. A második és harmadik generációs AirPodsokban nincs aktív zajszűrés, a negyedik generációból elérhető aktív zajszűréses és azt nélkülöző változat is, a hallójáratba ülő, gumiharangos Pro 2 pedig rendelkezik aktív zajszűréssel. A Pro 2 pedig a piacon teljesen egyedülálló módon hallókészülékként is képes működni, erre a világon semmilyen más fülhallgató nem képes.
Mindenki megtalálja a számításait
Aki aktív zajszűrésre vágyik, korábban csak a Pro változat mellett tehette le a voksát, de most már a színpadon van az ANC-s AirPods 4 is. Fontos tudni, hogy a zajszűrés hatékonysága a kialakításból adódóan jelentősen eltér: a Pro 2 szinte teljes izolációt tesz lehetővé, az AirPods 4 hangos környezetben viszont inkább csak csökkenti a zajterhelést, de nem tudja teljesen kiiktatni a külső hangokat, hiszen nincs hermetikusan a fülünkban. A Pro változat hangminőségben a testvérei előtt jár, illetve a piac egyik legjobb aktív zajszűrését kínálja, de hangminőség szempontjából semelyik előző modellt sem érheti kritika, mindegyiket telt, kiegyensúlyozott hangzás jellemzi, a legjobban az AirPods 4 szól. Szolgáltatások között is van különbség, a második generációs AirPods még nem támogatja a Spatial Audio térhangzást, a harmadik már igen, a negyedikben pedig ennek személyre szabott módja is elérhető, csak úgy, mint a Pro modellnél. Az adaptív EQ pedig csak ez utóbbiaknál érhető el. Üzemidő szempontjából vannak különségek, de nem jelentősek: a fülhallgatók egy töltéssel jellemzően 4-6 órán keresztül használhatók, ez a bekapcsolt funkcióktól (aktív zajszűrés, Spatial Audio) is függ. A teljes használati idő az AirPods 4-nél és a Pro 2-nél a 30 órát is elérheti.
Az AirPods fülhallgatók tehát viszonylag jól elkülönülnek egymástól. Aki a klasszikus formavilágot kedveli, választhatja második generációs modellt, de technológiában ez azért ma már el van maradva. A harmadik generáció egy akció során lehet jó választás, de mivel a negyedik generáció kellemes áron érhető el, csak tényleg szemmel látható árkülönbség esetén érdemes a régebbi generációt választani. Az új modellek közül az aktív zajszűréses azoknak javasolt, akik például irodai környezetben dolgoznak vagy sokat utaznak, akik csendes helyen töltik a napjaik többségét, az ANC nélküli verzióval is jól járhatnak. Akik sokat vannak tényleg hangos helyen vagy rendszeresen utaznak tömegközlekedéssel, valószínűleg a Pro 2-ben találják majd meg a számításaikat, amely a piac egyik legjobb zajszűrésével