Amit a Jelszavak alkalmazásról tudni érdemes

A Jelszavak alkalmazás egyszerűvé teszi a fiókjelszavak, jelszókulcsok, WiFi jelszavak és ellenőrző kódok egy helyen történő elérését, szinkronizál az eszközök között, és figyelmeztet az esetlegesen nem biztonságos jelszavakra.

Az iOS vagy iPadOS 18-at, illetve macOS Sequoiát használók már bizonyára észrevették, hogy az új főverziókkal egy új natív alkalmazás is érkezett: ez a Jelszavak, amely a korábban a Safari, az iCloud Kulcskarika, illetve az iOS és a macOS rendszerek által kezelt funkciókat egyesíti és rendezi könnyebben átlátható formába. A Jelszavak app elérhető iPhone-on, iPaden, Macen és Windows rendszerű PC-n, valamint Mac gépeken Google Chrome és Opera bővítményként is, így gyakorlatilag tényleg mindenki használhatja. Az alkalmazás az említett rendszerfrissítéssel és az Apple-fiókba történő bejelentkezéssel automatikusan összeszedi az elmentett adatokat, ilyenek a különböző alkalmazásokban, weboldalakon, fiókokban használt felhasználónevek és jelszavak, a Wi-Fi jelszavak, a jelkulcsok és a jóváhagyó kódok. Ahhoz, hogy ezeket láthassuk, elég a FaceID-t vagy TouchID-t használnunk, de ha valamiért ezeket a kényelmes és gyors biometrikus azonosító módokat nem használnánk, akkor manuálisan is megadhatjuk a jelkódunkat is.

A főoldalon látjuk a Jelszavak alkalmazásban a mentett dolgainkat, van egy keresőnk, illetve van egy Biztonság nevű menüpont, ami figyelmeztet minket a biztonsági kockázatokra: ilyen lehet, ha ugyanazt a jelszót használjuk több helyen, vagy ha egy adatszivárgás során észlelték az általunk használt jelszót. Ilyenkor a Jelszavak alkalmazás felajánlja azt is, hogy segít a veszélynek kitett fiókunk biztonságát visszaállítani, és generál egy erősebb jelszót az adott fiókhoz. Ha ezt nem szeretnénk, természetesen manuálisan is megadhatunk egy új jelszót, és természetesen magában az alkalmazásban is tudunk manuálisan törölni vagy jelszót megváltoztatni. Szintén a tőoldalon találjuk meg a Törölt mappát, ahol a Jelszavak 30 napig tárolja a törölt bejelentkezési adatokat, így biztosítva vagyunk abban az esetben, ha véletlenül egy olyan jelszót távolítottunk el, amire amúgy szükségünk lenne. Van egy Családi megosztás funkció is, így családtagjainknak, de akár barátainknak is át tudunk küldeni bejelentkezési adatokat, legyen szó WiFi hálózatról vagy valamilyen streaming szolgáltatásokról. Ehhez használhatjuk az AirDropot vagy az iCloud megosztást is, de fontos tudni, hogy a másik félnek is rendelkeznie kell a Jelszavak alkalmazással Apple eszközén.

Jelszavak app iOS-en

A Jelszavak alkalmazás viszont nem csak biztonságos tárolóhely, ugyanis minden alkalommal akcióba lendül, amikor az iOS vagy macOS érzékeli, hogy valamilyen bejelentkezési oldalon tartózkodunk. Ilyenkor a rendszer automatikusan felajánlja nekünk, hogy ha van elmentett felhasználói fiók - jelszó párosunk, akkor egy FaceID vagy Touch ID azonosítás után kitölti nekünk a megfelelő mezőket. Ha pedig nincs mentett jelszó, akkor felajánlja, hogy generál egy kódot a felhasználói nevünk vagy az email címünk mellé, amit aztán el is ment, a következő bejelentkezéskor pedig ki is tölti a mezőket. Azokon az oldalakon és szolgáltatásokban, ahol a jelkulcsok már aktívak, a jelszókitöltés is maximum egyszer szükséges, később elég a biometrikus azonosítás. A jelkulcsok a jelszavakhoz képest biztonságosabb bejelentkezési módot jelentenek, mivel egyedileg vannak létrehozva az eszközünk által minden egyes fiókhoz, ezért kevésbé vannak kitéve az olyan adathalász támadásoknak, amelyek a nagy cégeket érhetik.

Maga a Jelszavak applikáció nem tárolja a biometrikus adatainkat, az elmentett adatokat viszont titkosítja, és ha valamit megváltoztattunk, azt folyamatosan frissíti, szinkronizálja az eszközeink között. Hogyha eddig más alkalmazásban tároltuk a jelszavainkat, azokat importálhatjuk a Jelszavak alkalmazásba, de ehhez egy Macre van szükségünk. Jelenleg a Jelszavak csak CSV importálást tud, vagyis az eddig használt jelszókezelőnkből egy titkosítatlan dokumentumba kell exportálnunk az adatainkat, ennek a fájlnak a törléséről az importálás után gondoskodnunk kell. Valószínűleg keveseket érint, de érdemes megjegyezni, hogy a Jelszavak alkalmazás pár szolgáltatást nem támogat, például a 1Password vagy Bitwarden szolgáltatásokból a titkosított jegyzetek, bank- vagy hitelkártyaadatok nem importálhatók.