A különféle keresőmotorok versenyéről az elmúlt években, évtizedekben gyakorlatilag nem lehetett beszélni, hiszen a Google gyakorlatilag egyeduralkodó ezen a piacon. Pedig vannak komoly próbálkozások, ilyen volt például a Microsoft-féle Bing 2009-es bevezetése, ami azonban nem váltotta be a redmondi cég várakozásait, hiszen a legjobb időszakokban is csak a tizedét érték el a Google látogatottságának. Aminek persze anyagi következményei is vannak, 2022-ben a Microsoft 18 milliárd dolláros reklámbevételt ért el, ami önmagában nézve egy értelmezhetetlenül nagy összeg, de a közelébe sem ér a Google 175 milliárdos számának.
A piac azonban az elkövetkezendő években megváltozhat, a Microsoft ugyanis bejelentette a tavaly novemben indult ChatGPT integrációját a keresőjébe. Az OpenAI kutatólaboratórium által fejlesztett chatbotról valószínűleg sokan hallottak, hiszen egy egészen új és már-már science-fiction filmekbe illő felhasználói élményt ad: értelmező-modelleket használ, így a felhasználók által bevitt információkat azonnal és interaktívan kezeli. A mesterséges intelligencia által írt válaszok lenyűgözően alaposak, az emberekéhez hasonlíthatók, a szolgáltatás megjelenését nem véletlenül hasonlították többen is az iPhone 2007-es bemutatásának jelentőségéhez. A Bing-integráció egyelőre még nem teljesen publikus, de fel lehet iratkozni egy várólistára, aminek az egyik legegyszerűbb módja az App Store-ban lévő Bing alkalmazás letöltése: az érdeklődés mértékét jól mutatja, hogy jelenleg a kategóriájában a második helyen található az app.
Persze a Google-t sem kell félteni, akik nemrég bejelentették a saját, Bard névre hallgató megoldásukat, amit már jó ideje fejlesztenek. Ennek publikusan elérhető változata egyelőre nincs, de komoly versenyelőnyt jelenthet a Google kereső megléte, aminek köszönhetően a Bard gyakorlatilag mindent tudhat a világról, azaz jóval nagyobb adatbázisból dolgozhat, mint a ChatGPT. Hogy ez az okostelefon és táblagépek piacát hogyan befolyásolhatja, azt egyelőre még nehéz megítélni: ha a Bard publikussá válik, vélhetően könnyen integrálható lesz az Android operációs rendszerbe, ami egészen új szintre emelheti az asszisztens szolgáltatást. Ezen a ponton az a kérdés, hogy erre mit fog reagálni akár az Apple, akár az Amazon, egy dolog viszont biztos: ezen technológiai innovációknak köszönhetően egy nagyon izgalmas időszaknak nézünk elébe!