Az Apple Pencil mindig is több volt egyszerű digitális tollnál, az Apple nagy hangsúlyt fektetett a művészek igényeire. A tavaly bemutatott Apple Pencil Pro az eddigi legfejlettebb és legtöbb hasznos funkcióval felszerelt kiegészítője az iPadnek, amely elengedhetetlen társa lehet azoknak, akik rendszeresen festenek, rajzolnak vagy animációt készítenek táblagépén. Az Apple Pencil Pro jelenleg az M-szériás chippel felszerelt iPad Air és iPad Pro gépekkel kompatibilis, illetve a legújabb, Apple A17 Pro processzorral szerelt iPad minivel. A Pencil Pro megjelenésében nagyon hasonlít a többi ceruzára az Apple kínálatában, hogyan tudjuk hát megkülönböztetni, ha több ilyen eszközünk is van? Egyrészt segít a ceruza végén található felirat, másrészt nincs Pro modellen levehető kupak. Oldala matt borítású, fehér színű, egy vonalban pedig sík. Ez több okból is jó: segíti a fogást, kényelmesebben megtámasztható a kézben, ráadásul a matt felülettel nem is csúszik úgy, mint a régebbi modellek. Másrészt így az iPad keretére tapad mágnesesen, ahol tölti is magát. A Pencil Pro ráadásul beépül az Apple Lokátor hálózatába is, így térképen is láthatjuk helyzetét és az iPad segítségével meg is tudjuk keresni. Párosítása is pofonegyszerű, csak tegyük az iPad megfelelő oldalára, és kész is vagyunk.
Digitális rajzhoz vagy festéshez az Apple által az iPadre előre telepített programok közül használhatjuk a Jegyzeteket vagy a Freeformot. Ezek támogatják az Apple Pencil Pro fejlett funkcióit, de egyik sem művészeti céllal készült alkalmazás, így érdemes az App Store-ból letöltenünk valami mást. Ingyenes például a Sketchbook vagy az ibisPaint X, ám ezek reklámokat tartalmazhatnak vagy teljes funkcionalitásuk nem elérhető vásárlás nélkül. Az Apple által az iPad táblagépekhez ajánlott program az 5990 forintos egyszeri vásárlással beszerezhető Procreate, mely nem igényel további előfizetést, nincsenek benne reklámok és a teljes funkcionalitását használhatjuk.
Az Apple Pencil Pro érzékeli a nyomás erősségét és a ceruza dőlésszögét, így a rajzoló kényelmesen állíthatja be a nyomás erősségével a vonalvastagságot, illetve a ceruza döntésével úgy árnyékolhat, mintha papíron satírozna grafitceruzával. Képes érzékelni az Apple Pencil Pro, ha a felhasználó megszorítja, a ceruza oldalának összenyomása pedig gyorsműveletek végrehajtására vagy paletta megnyitására vethető be, ami felgyorsítja a munkafolyamatokat. Azt, hogy milyen erősségű szorítás legyen szükséges, illetve hogy erre miként reagáljon az iPad, a Beállítások — Apple Pencil — Szorítás menüpont alatt tudjuk igényeinknek megfelelően beállítani. A kiegészítő beépített haptikus jelzővel is rendelkezik, így a szorításra visszajelez. Az alapvető beállítással azért erőteljes szorításra van szükség, nem valószínű, hogy véletlen parancsot adnánk a ceruzának. A ceruzába épített érzékelők képesek felismerni a dupla koppintást is, ez gyárilag az aktuális eszköz és a radír közötti váltásra van beállítva, de az előbb jelzett menüponton belül ezt is át tudjuk állítani igényeinknek megfelelően. Beállíthatjuk azt is, hogy csak az iPad képernyője felett tartva észlelje a ceruza a dupla koppintást, így ha jellemző ránk, hogy gondolkodás közben a ceruzán doboljunk ujjunkkal, elkerülhetjük a véletlen parancsokat.
Az iPad Pro képes megjeleníteni a Pencil Pro hegyének helyzetét a kijelzőn és a ceruza árnyékát is odarajzolja a virtuális vásznunkra. Ez lehet segítség is, de ha valakit zavar, az ki tudja kapcsolni a Beállítások, Apple Pencil menüpontban. A lebegtetés funkcióhoz elég 12 milliméterre az iPad kijelzője fölé tartani a ceruzát az előnézet előhívásához, nem kell a kijelzőhöz érni. Opció bekapcsolnunk azt a lehetőséget is, hogy csak az Apple Pencillel lehessen rajzolni, ilyenkor kezünkkel csak a vásznunkat tudjuk mozgatni, illetve nagyíthatunk-kicsinyíthetünk.
A Procreate támogat alkalmazás-specifikus funkciót is a Pencil Pro ceruzához, ez a barell roll. A ceruzát elforgatva előnézetben látható és módosítható egyes rajzeszközök szöge, vastagsága. Ez jól jön ecset, töltő- vagy kiemelő toll eszközök használata során. Ha például animációt készítünk vagy rendszeresen több réteggel dolgozunk, akkor a Procreate-en belül is van lehetőségünk külön beállításokat adni az Apple Pencil Pro számára, így mondjuk a megszorítással válthatunk könnyedén a rétegek között. Ehhez a Procreate-ben az Actions, Prefs, Gesture controls, Apple Pencil menüt kell megnyitnunk. Itt rengeteg opciónk van, a korábban említett tekerés például arra is használható, hogy a már elkészült képünkön vízfestéshez hasonlóan összekeverjük a színeket. De van lehetőségünk a különböző stílusú és típusú virtuális tollaknak vagy ecseteknek is egyéni beállításokat megadnunk az Apple Pencilhez, ilyenkor az adott eszköz jobb felső sarokban történt kiválasztása után nyomjunk egyszer a nevére, majd az előugró menüben bal oldalt az Apple Pencil almenüre.
A cikk elején ajánlott alkalmazások rendszeresen mentik a munkát, de van lehetőség bizonyos lépések külön-külön történő mentésére is. Érdemes különböző rétegeket is használni, melyek átrendezésével könnyedén készíthetünk több hátteret is ugyanahhoz a képhez, vagy kísérletezhetünk a megfelelő színekkel. A lebegtetés funkció is segít ebben az eszközök előnézetével. A bőséges ecsetkészlet és a testreszabási lehetőségek megismerésére pedig hagyjunk időt magunknak, ugyanígy az Apple Pencil Pro különböző gesztusainak kitanulására is. A Pencil Pro fejlett funkciói ugyanis lehetővé teszik a precízebb és intuitívabb digitális alkotást egyéni művészeti stílusunkhoz és munkafolyamatainkhoz illeszkedve.