Az iOS és az iPadOS operációs rendszerekben alapértelmezésben megtalálhatók az Egészség és az Fitnesz alkalmazások. Ez előbbiben a napi tevékenységünk kerül rögzítésre, az adatok forrása alapvetően a zsebünkben lévő iPhone, de rengeteg egészségügyi adatot kézzel is bevihetünk, hiszen a készülék azt nyilván nem tudhatja, hogy mondjuk milyen a hangulatunk. A Fitneszben a sportolással, edzésekkel kapcsolatos információk találhatók, de csak akkor kerülnek be adatok, ha el is indítottunk egy edzésprogramot. A Fitnesz automatikusan szinkronizál mindent az Egészségbe, így ha szívritmusunk változását szeretnénk visszanézni egy adott napra vonatkozóan, az Egészség alkalmazásban kell keresgélnünk. Az automatikus szinkron miatt az Egészség alkalmazás figyelembe veszi edzéseinket is, amikor trendeket számol, ilyen trend lehet például a sétálva megtett távolság, a naponta megmászott emeletek száma, vagy az aktívan töltött percek. Az iOS 16 megjelenése óta Fitnesz már nem csak az Apple Watch adatait képes feldolgozni, más forrásokból is lehetőség van importálni, viszont csak a mozgás gyűrűt lehet Apple Watch nélkül bezárni, a gyakorlat percek rögzítéséhez és az állva töltött órák meghatározásához szükség van az órára. Nézzük meg, hogy ez az appok közötti együttműködés hogyan néz ki a gyakorlatban!
Mindenek előtt le kell töltenünk olyan alkalmazásokat, amelyek képesek adatokat szolgáltatni a Fitnesznek. Ha nem tudjuk, hogy pontosan mit keresünk, az App Store toplistája segítséget nyújt, itt rengeteg jó minőségű megoldást lehet találni, legyen szó kalóriaszámlálásról, digitális jógainstruktorról vagy virtuális futóedzőről, viszont tudni kell, hogy ezek többsége előfizetést igényel. Alkalmazásokat egyébként az Egészség appon keresztül is lehet találni, a főoldal legalján, a cikkek alatt vannak javaslatok. A kompatibilis appok a telepítést követő első indítás során általában megkérdezik, hogy adunk-e nekik engedélyt az egészségügyi adatainkhoz történő hozzáféréshez. Itt egyesével kiválaszthatjuk, hogy miket szeretnénk engedélyezni, egy futáshoz vagy edzőtermi edzéshez használt programnál érdemes a pulzust, a véroxigént, a testhőmérsékletet, a megtett lépéseket és az emeletek számát is engedélyezni, hiszen így láthatjuk majd az összesítésben a lehető legpontosabb adatokat. A hozzáféréseket az operációs rendszer beállításainál utólag is módosíthatjuk, tehát nincs gond, ha elfelejtettünk engedélyezni valamit, vagy visszavonnánk egy hozzáférést. Fontos tudni, hogy az App Store-ban a letöltés előtt meg tudjuk nézni, hogy az adott alkalmazásnak van-e Apple Watch változata: ha van, akkor közvetlenül az óránkról is elindíthatjuk majd az edzéseket, így pedig mérve lesz a pulzusunk vagy mondjuk a véroxigén-szintünk, így pontosabb képet kaphatunk az edzéseinkről.
Az Apple Watch tulajdonosoknak egyébként felesleges egyből az App Store-ba szaladniuk, hiszen maga az Apple Fitnesz alkalmazás is rengeteg edzéstípust támogat, bizonyos típusokhoz pedig képes edzéstervet is adni. Ehhez az órán nyissuk meg az Edzések alkalmazást, majd a kiválasztott edzéstípusnál nyomjunk a jobb felső sarokban látható három pöttyre. Az alapértelmezett a Nyílt edzés, amikor nincs megadott cél, mi indítjuk és mi állítjuk le a mérést. Ezen több módszerrel is változathatunk: meghatározhatjuk mennyi ideig szeretnénk edzeni vagy mennyi kilokalóriát égetnénk el, esetleg mekkora távot tervezünk megtenni a mozgás során. Ezeket az Egyéni menüben kombinálhatjuk és elnevezhetjük őket, így létrehozhatunk szériákat, például 8 x 400 méteres futóedzést hozhatunk létre úgy, hogy minden második 400 méterre hosszabb időcélt adunk meg, így az lesz a pihenő. Az Apple Watch automatikusan is felajánl ilyen edzéseket, és azokon is tudunk alakítani.
Ha nincs kidolgozott edzéstervünk, akkor jöhetnek szóba a külsős alkalmazások. Ilyenek például a Nike Run Club és a Nike Training Club: mivel a Nike az Apple stratégiai partnere, így ezekből elérhető Apple Watch változat is, ezek természetesen automatikusan szinkronizálhatják az adatokat. A Run Club különböző futóedzéseket tartalmaz, a Training Club pedig otthoni, nyílt téren vagy edzőteremben elvégezhető edzésekhez ad videós útmutatást, legyen szó crossfitről, jógáról, alapozásról vagy levezetésről. Az egyik legismertebb edzési program a Strava, amelyben útvonalakat találhatunk futáshoz, biciklizéshez, túrázáshoz. Ez egy közösségi funkciókkal is felvértezett alkalmazás, így egyéni rekordjaink mellett azokkal is versenyezhetünk, akik jellemzően ugyanazon az útvonalon futnak, mint mi, de a komplexebb funkciók eléréséhez szükséges előfizetni Az Alo Moves kiváló jógához és pilateshez, ez is egy havidíjas szoftver. Ingyenes alternatíva a Yoga Time, ami elsősorban a kezdőknek lehet jó választás. A kalóriaszámlálás is ehhez a témakörhöz tartozik, a legnépszerűbb appok között van a MyFitnessPal és a Yazio, ezek óriási adatbázissal rendelkeznek, úgyhogy a megvásárolt élelmiszerek vonalkódját is jó eséllyel fel fogják ismerni, így automatikusan feljegyzik a szénhidrátokra, cukorra, fehérjékre vonatkozó értékeket. Ha ingyenes megoldást keresünk, akkor a magyar fejlesztésű KalóriaBázis lehet a nyerő, ez több mint 150 000 kereshető ételt tartalmaz, a felhasználók pedig maguk is bővíthetik a kereshető étel, ital, recept és sport adatbázist, ami a kalóriák és tápanyagok kiszámolásához szolgáltat alapot.
Az Apple eszközök egészségügyi és fitnesz funkció tehát kiemelkedő minőségűek, így ez az ökoszisztéma kiváló társunk lesz a kitűzött céljaink elérésében. Fontos persze megjegyezni, hogy nem orvosi műszerekről van szó, úgyhogy nagyobb léptékű életmódváltás esetén javasolt orvosi szakvéleményt is kérni, és ezzel összehangolni a rendszert.