Melyik MacBookot válasszam karácsonyra?

MacBook Air vagy MacBook Pro? 13, 14 vagy 16 hüvelykes méret? M1, M2, M3 vagy M4 chipset? Sok a kérdés, de segítünk eligazodni.

Az Apple notebookos kínálata teljesen lecserélődött az elmúlt években, a végeredmény pedig egy minden szempontból bámulatos porfólió lett. A saját tervezésű M-szériás chipek közül még a legkisebb is jelentősen gyorsabb bármelyik korábban használt Intel megoldásnál, így sok év után most először tényleg egyértelmű válasz adható arra a kérdésre, hogy egy 5-6 éves MacBookot érdemes-e egy frissre cserélni. Az viszont nem teljesen egyértelmű, hogy melyikre, aminek nem az az oka, hogy a kínálatban lennének gyöngébb modellek; pont ellenkezőleg, még a 2020-as, M1 chippel szerelt MacBook Air is egy olyan erős gép, aminél több sokaknak egyszerűen nem kell. Ebben az írásunkban körbejárjuk, hogy kinek melyik gép lehet az ideális választás.

MacBook MagSafe csatlakozó

A kínálat

Mindenek előtt érdemes tényszerűen végignézni a kínálatot. A belépőszintet jelenleg 389 900 forintos M1 chippel szerelt, 13 hüvelykes MacBook Air jelenti, ami jelen pillanatban amúgy 339 990 forintért hazavihető tőlünk. Ez a gép még a régebbi, 2018 végén bevezetett dizájnt használja, nagyon stílusos és vékony, de nem kimondottan újszerű. Az új dizájn ugyanis az M2-es rendszerchippel érkezett az Aireknél, és azóta változatlan is maradt, tehát külsőre az M2-es, M3-as és M4-es gépek gyakorlatilag megegyeznek. A kijelző kicsivel nagyobb az M1-esnél (13,6 hüvelyk a 13,3 helyett), és az a helyzet, hogy ez érezhető. A kijelző is fényesebb (400 helyett 500 nit), a kamera az M1-esnél még 720p-s, az újabb modelleknél 1080p-s, de az M4-ben már egy 12 megapixeles Center Stage egység van. Az új külsővel visszatér a MagSafe töltés is, a ThunderBolt 3-at a 4 váltotta, az M3-mal pedig a WiFi 6E is megérkezett a sima WiFi 6 helyett. A processzor pedig minden generációnál gyorsult, de igazán nagy lépés az M4-nél jött: erre a gépre már tényleg érdemes lehet lecserélni egy M1-es modellt, főleg, ha valaki videót vág vagy fejleszt az Airjén. Fontos, hogy az M3-as és M4-es modellek már 16 GB RAM-mal indulnak, 2025-ben ez a méret abszolút ajánlott, alapvető feladatokat 8 GB-tal is el lehet végezni, de a komolyabb felhasználás esetén jól fog jönni az extra memória. Az üzemidőben nincs jelentős eltérés a modellek között, mindegyik körülbelül 18 órát bír átlagos felhasználás mellett, rendszerchiptől és kijelzőmérettől függetlenül: a 15 hüvelykes gépben amúgy nagyobb akkumulátor van, de nyilván a nagyobb megjelenítő többet is fogyaszt.

MacBook Air vagy MacBook Pro?

A MacBook Pro modelleknél újonnan csak az M3 és M4 érhető el, ezekből nincs 13, csak 14 és 16 hüvelykes: az M1-ből és az M2-ből volt, ezek voltak az utolsó Touch Barral szerelt gépek. Ezek a gépek a professzionális felhasználókat célozzák meg, különbség az aktív hűtés, a 120 Hz-es képfrissítésű, nagyobb fényerejű és szebb képet adó kijelző, illetve az, hogy a különféle rendszerchipekből a Pro és Max változatok is elérhetők. Ezen kívül több az USB/ThunderBolt port rajtuk, van SD-kártyaolvasó, illetve HDMI-kimenet. Az üzemidő pár órával jobb, mint az Aireké, illetve több külső kijelzőt lehet használni velük, ez generációnként változott: a sima M3 és M4 lecsukott belső kijelző mellett 2 külső megjelenítőt támogat, a Pro chipek a belső kijelző mellett kezelnek két külsőt, a Maxoknál pedig 4 megjelenítő jöhet szóba a beépített mellett. 

Mit vegyen egy átlagfelhasználó?

Az átlagfelhasználók számára mi a 13 hüvelykes, M4 chippel szerelt MacBook Air modelleket ajánljuk: ezek elképesztően erős gépek, 16 GB RAM-mal professzionális munkára is használhatók, és biztos, hogy évekig nem lesz gond velük. A konkurens Windows PC-khez képest a 13 hüelykes, M1 chippel szerelt MacBooka Air is egy vonzó ajánlat, de annyival nem olcsóbb az M4-nél, amennyivel az jobb, szóval ezt csak akkor tudjuk ajánlani, ha fontos a lehető legkedvezőbb árú eszköz választása. A 256 GB tárhely átlagfelhasználára elég, főleg egy iCloud+ előfizetés mellett, de az igényektől függően választható nagyobb tárhely is.

Mit vegyen egy professzionális felhasználó?

A válasz szerencsére itt is viszonylag egyszerű: mi az igényeknek megfelelően konfigurált 14 vagy 16 hüvelykes MacBook Pro modelleket ajánljuk Pro vagy Max chippel abban az esetben, ha valaki erőforrásigényes munkára használja a gépet. Az M4 család jelentősen gyorsabb az M3-nál, úgyhogy igazából az újabb gépek jelentik a jobb választást abban az esetben, ha valaki tényleg a végletekig kihasználná a gépek elképesztő erejét. A 14 vagy 16 hüvelyk preferencia kérdése, memóriából az M4 Pro chipek mellett minimálisan megtalálható 24 GB szinte mindenre elég, speciális felhasználás esetén lehet csak többre igény. Ugyanez pedig elmondható az 512 GB-os belső tárhelyről is.