Az Apple termékeinek elnevezéseiről nagy általánosságban példát vehetnek a konkurens gyártók, hiszen már a nevek alapján tudni lehet, hogy az adott termék hol helyezkedik el a kínálaton belül és mire lehet számítani tőle. Az egyetlen ellenpélda az Apple TV, amit sokan nem tudnak hova tenni, főleg annak tükrében, hogy Apple TV+ néven a vállalatnak egy kiváló streaming szolgáltatása is van. Az Apple TV pedig nem egy televízió, hanem digitális médialejátszó és egy játékkonzol egy eszközben, amelynek az első generációja 2007. január 9-én, tehát nagyjából 17 évvel ezelőtt jelent meg. Eredetileg egyébként iTV néven mutatták be, de a Channel 3 néven is ismert brit ITV jogi lépéseket helyezett kilátásba, úgyhogy a végső név az Apple TV lett. Ekkoriban már léteztek okos TV-k, de az elterjedtségük alacsony volt, így teljesen kézenfekvő volt, hogy mire alkalmas egy efféle eszköz: a nem okos televíziókat is alkalmassá médialejátszásra, tartalmak streamelésére, illetve a későbbiekben alkalmazások futtatására és telepítésére is, bár ez csak a negyedik eszközzel, a tvOS-t futtató Apple TV HD-val érkezett meg. Aminél szintén furcsa volt az elnevezés, mert már a harmadik Apple TV is támogatta a Full HD felbontást, de ezt csak a margóra írjuk.
A terméksorozat jelenleg a hetedik tagjánál tart, ez a 2022-ben megjelent Apple TV 4K, abból is a harmadik generáció. A termék népszerűségével nincsenek gondok, ami nagy hirtelen azért felvethet pár kérdést: az elmúlt öt-tíz évben eladott televíziók közül szinte mindegyik okos, tehát képesek futtatni alkalmazásokat, hozzáférnek az internethez, a nagyobb gyártók még az Apple vezeték nélküli képernyőmegosztását, az AirPlayt is támogatják. Ebben a környezetben mi szükség egy fekete dobozra, ami ugyanezeket a funkciókat látja el? Erre négy válasz van (hardver, szoftver, szolgáltatások, játékok), amelyek közül a legtriviálisabb a hardver: az Apple TV ugyanis gyors. Az átlagos televíziókhoz képest nagyon-nagyon gyors, a benne lévő A15 Bionic chip ugyanaz, ami az iPhone 13 és iPhone 14 készülékekben is szolgálatot teljesít, csak kicsit más konfigurációban: az iPhone 14-ekben 6 processzormag és 5 grafikus mag dolgozik, az iPhone 13-akban 6 processzormag és 4 grafikus mag található, az aktuális Apple TV-ben pedig mindkettőből 5 darab van, az egyik takarékos processzormag ugyanis le van kapcsolva, valószínűleg azért, mert ennél az eszköznél kevesebb háttérfolyamat futtatására van szükség, mint egy okostelefonban. A sebesség pedig az átlagos televíziókhoz képest tényleg elképesztő, holott nagy csoda nem történt, csak az Apple-eszközöktől megszokott és elvárt reccenésmentes felhasználói élményt kapjuk. De ezt a televíziók többsége valamiért még 2024-ben sem tudja, csupán a prémium szegmensben található pár eszköz, amelyek megközelítik a 2 éves Apple TV sebességét. Akinek alsó- vagy középkategóriás okos TV-je van, az pontosan tudja, hogy mire gondolunk, ezeken az eszközökön sajnos teljesen megszokottak a mikrolaggok, akadások, az alkalmazások, sőt, még a menük betöltésére is másodperceket kell várni. Az Apple TV-nél ilyen problémák nincsenek, minden villámgyorsan történik, ez pedig már önmagában is egy nagyon nyomos érv a létjogosultsága mellett. Fontos szempont a képminőség is, a HDR 10+ és a Dolby Vision szabványokat pedig nem mindegyik televízió ismeri. Bár a Dolby kapcsán sokan a hangra asszociálnak, a Dolby Vision is egy HDR-szabvány, amely a filmek és sorozatok minden képkockájához tartalmaz úgynevezett metaadatokat, amelyeket a film készítői adnak meg: ezek szabályozzák például a fényerőt, így minden egyes jelent úgy jelenik meg, ahogy a készítők megálmodták. Az Apple TV mindkét szabványt támogatja, a kihasználáshoz viszont szükség van egy modern HDMI-kábelre, a régiek nem megfelelőek: a Beállítások között van egy körülbelül 2 perces teszt, ami ellenőrzi, hogy megfelelő kábelt használunk-e.
A hardver mellett komoly fegyvertény a szoftver és a kapcsolódó szolgáltatáskínálat is, az Apple TV ugyanis nem meglepő módon része az Apple-ökoszisztémának, tehát az iPhone-okon, iPadeken és Maceken is használt szolgáltatásokhoz kapcsolódik. Ennek része az egyszerű konfiguráció, ha valaki egy régebbi Apple TV-t cserél le egy friss modellre, az alkalmazásai, a főképernyője elrendezése gond nélkül átmennek, de az első alkalmas felhasználók sem fognak bajlódni a beállításokkal. Utána pedig élvezhetik az ebben a környezetben releváns Apple-funkciókat: a Fotók alkalmazásban megtekinthetik az iCloud Photo Libraryban tárolt képeiket és videóikat, hozzáférhetnek a kedvenc zenéikhez és podcastjaikhoz, az AirPlay segítségével tükrözhetik az iPhone, iPad vagy Mac képernyőjét, a Sirinek diktálhatnak az egészen bámulatos, minimalista dizájnnal rendelkező távirányítón keresztül, az univerzális kereséssel pedig könnyedén kereshetnek a tartalmak között; Magyarországon az Apple TV alkalmazásban lévő filmeket, a Crunchyroll, a Disney+, az HBO Max és a SkyShowtime kínálatát böngészi a funkció. A folytonossági kamera funkció segítségével az Apple TV könnyedén tud a videóhívások során az iPhone-hoz vagy az iPadhez kapcsolódni, annak kameráját használni, így a családi videóhívások egész új élményt jelenthetnek a nagy képernyőn. De a kamera nem csak itt jön jól, az iPhone kamerájával ugyanis egy körülbelül 15 másodpercet igénybe vevő színkalibrációt is végezhetünk, amiért amúgy valószínűleg a televíziót árusító üzletnek fizetnénk külön szolgáltatásként. Hasznos funkció lehet továbbá a hangmegosztás is, az Apple TV-hez két AirPodsot is lehet csatlakoztatni, a filmeket pedig térbeli hangzással lehet hallgatni, a SharePlay segítségével pedig valós időben lehet a távol lévő családtagokkal, barátokkal filmezni, akár úgy, hogy a kamerák képei is megjelennek a film mellett.
A felsoroltakon kívül fontos szempont, hogy az Apple TV a HomeKit alapú okosotthonok lelke, a HomePod hangszórók mellett ez az eszköz alkalmas arra, hogy az otthon vezérlőközpontja legyen. Amiről most nem ejtünk szót, az a játékélmény, ennek az oka pedig az, hogy ebben a cikkben részletesen is kifejtettük, hogy mivel és hogyan játszhatunk, hogyan használhatunk kontrollereket és hogyan konfiguráljuk mondjuk a Steam Linket. Úgyhogy ezt a véleménycikket egy rövid konklúzióval zárjuk: mi minden tévé mellé szívből tudjuk ajánlani az Apple TV-t.