Az elmúlt hetekben több alkalommal is foglalkoztunk valódi vezeték nélküli, azaz TWS fülhallgatókkal, segítettünk eligazodni az aktuális AirPods kínálatban, illetve bemutattuk az egyedül külsővel és kiváló ár-érték aránnyal rendelkező Nothing ear (1)-t. Ezúttal a Soundcore Liberty 3 Pro modellre esett a választásunk, amely paraméterei és szolgáltatáskínálata alapján egyértelműen a prémium kategóriát erősíti, azonban tudásához képest meglepően kellemes áron lehet megvásárolni. Bemutatónk nagy kérdése tehát az, hogy képes-e beváltani a gyártó ígéreteit, és ha nem, akkor hol kell kompromisszumot kötniük a felhasználóknak.
A kicsomagolási élmény nem is lehetne jobb. A méretes doboz könyvként nyílik ki és elegáns módon mutatja meg a felhasználónak, hogy mit is kapott a pénzéért. A fülhallgatókhoz négy pár különféle méretű gumiharang és ugyanennyi pár gumiszárny jár, a töltéshez egy USB-A - USB-C kábelt lehet használni, illetve ott van maga a töltőbölcső, amely a megszokottól eltérően nem felhajtható, hanem elcsúsztatható fedővel rendelkezik. Ez a megoldás rendkívül látványos, azonban valószínűleg kevésbé strapabíró, érdemes lesz óvatosan bánni az amúgy abszolút zsebméretű, 7,1 x 5,5 x 2,7 centiméteres kiegészítővel. Apró finomságok már itt is tetten érhetők, ilyen például a párosítási módban megjelenő diszkrét ledvilágítás, aminél kevésbé látványos, de igencsak hasznos a töltöttséget visszajelző ledtrió. A fülhallgató anyaghasználata és összeszerelési minősége kiváló, a gumiharangok azonban legfeljebb átlagosnak mondhatók, de ez a használhatóságot szerencsére nem befolyásolja. A termék megfelel az IPX4-es tanúsítványnak, tehát korlátozottan vízálló, edzés és futás közben használható.
A Liberty Pro 3 kimondottan kényelmes viselet, ami több dolognak is köszönhető. Egyrészt maguk a fülhallgatók viszonylag könnyűek, másrészt a gumiharangoknál elérhető négyes méretskálán szinte mindenki talál majd megfelelőt. Az AirPods Próhoz hasonlóan ez a termék is beenged némi levegőt a hallójáratba, aminek köszönhetően az átlagosnál kevésbé terheli a fülhallgatót hosszútávú használat esetén, az Apple termékéhez viszont nem tudott felnőni, úgy 1-2 óra után azért kicsit már zavaró érzést okozhat a fülben. Maguk az egységek egyébiránt viszonylag bumszlik, tehát kötött sapka alá nem ideálisak, ettől eltekintve viszont tényleg kényelmesen és stabilan ülnek a fülben.
A Bluetooth 5.2-es szabványt használó kiegészítő támogatja a multipointot, azaz egyszerre több forráshoz is csatlakoztatva lehet, illetve ismeri az SBC, AAC és LDAC kodekeket is. A megfelelő használthoz gyakorlatilag kötelező az Android és iOS rendszerekre egyaránt elérhető Soundcore alkalmazást telepíteni, amely nem csak a szoftverfrissítéseket kezeli, hanem rengeteg beállítási lehetőséget is kínál. Mivel aktív zajszűrős eszközről van szó (ANC), ezen a felületen is beállítható ez a lehetőség, illetve természetesen bekapcsolható a hangáteresztő mód is, amelyből a normál mellett van kizárólag emberi hangokat átengedő változat is. Viszonylag ritka, hogy a zajszűrés erőssége egy hármas skálán szabályozható, ráadásul lehetőség van automatikus beállítást is választani, ahol az eszköz a külső hangerő alapján dönti el, hogy mi az ideális szint. A szélzajszűrést (WNR) külön kell kapcsolni, ezt mindenképp érdemes megtenni, illetve fontos megjegyezni, hogy az ANC-t és társait az eszköz nyomokodásával is ki-be lehet kapcsolni, tehát ehhez még nem feltétlenül kell alkalmazást használni. A szoftver része egy hallásteszt is, amelyet mindenképp érdemes elvégezni, hiszen így mindenki a saját hallásához igazított hangszínbeállítást kap, valamint az ANC-t is a felhasználó adottságaihoz fogja állítani a rendszer. Vannak persze további beállítások is a széleskörű, de kis megszokást igénylő menürengetegben, ilyen például térhatású mód, illetve professzionális, Grammy-díjas producerek által kreált hangszínbeállításokat is aktiválhatunk.
Az aktív zajszűrés szintén nem éri el az AirPods Pro szintjét: ár-érték arányban meggyőző, de teljesen nem képes kiszűrni a környezeti zajokat, inkább csak tompítja azokat. A hangminőséggel kapcsolatban nem lehet panasz, a 10,6 milliméteres dinamikus és rezgőnyelves meghajtók teszik a dolgukat, az árkategóriájában nagyon kellemesen szól, de azért nem jelenti az abszolút csúcsot. Alapbeállítások mellett a Liberty 3 Pro nagyon harsány magas és mélyhangokkal operál, de a végtelen beállítási lehetőséget nyújtó alkalmazásnak köszönhetően könnyedén beállíthatunk olyan hangképet, amely megfelel az ízlésünknek. Külön érdemes kiemelni, hogy a sztereókép nagyon tág, a beépített mikrofonok pedig az átlagosnál jobb inőségűek, így telefonálásra is tökéletesen használható a Soundcore csúcsfülhallgatója. A specifikáció szerint az üzemidő egy töltéssel akár 8 óra is lehet, ez azonban az SBC-re vonatkozik zajszűrés nélkül, 50%-os hangerővel: AAC-vel és aktív zajszűréssel inkább 6 óráról beszélhetünk, de mivel a töltőbölcső háromszor képes feltölteni a fülhallgató-párost, ezért így is bőven 20 óra fölötti üzemidőt érhetünk el. Az összkép tehát pozitív: bár létezik jobb hangminőséggel rendelkező és jobb aktív zajszűrést nyújtó fülhallgató is, a Liberty 3 Pro ezeknél olcsóbb, több beállítási lehetőséget kínál és sokkal jobbak a mikrofonjai. A négyféle színben is elérhető termék mindenféle élethelyzetben jól használható, úgyhogy részünkről abszolút ajánlott azoknak is, akik tényleg kényesek a jó hangminőségre.