Az újabb AirPods és Beats fül- és fejhallgatók az Apple eszközein támogatják a térbeli hangzást, angol nevén Spatial Audiót. Ennek segítségével úgy érezhetjük, hogy a tér minden irányából körülvesz minket a hang, legyen szó zenéről, filmről, játékról, vagy akár egy FaceTime hívásról. Fontos kritérium viszont, hogy a lejátszáshoz használt alkalmazás támogassa ezt a funkciót, az Apple szoftverei és szolgáltatásai (Apple Music, Apple TV) természetesen ilyenek, de például a Disney+ és a Netflix bizonyos tartalmai is fogyaszthatók térbeli hangzással.
Mi a különbség a sztereó és a térbeli hangzás között?
A klasszikus sztereó hangzás két csatornával dolgozik: bal és jobb. Akkor működik igazán jól, ha a két hangsugárzó és a hallgató egy egyenlő oldalú háromszöget alkot, vagyis a hangfalak nagyjából 30 fokos szögben helyezkednek el a fejünkhöz képest. Ez a beállítás ad némi térérzetet, de a hang elsősorban csak oldalról érkezik. Ezzel szemben a térbeli (vagy térhatású) hangzás jóval összetettebb, ilyen például az 5.1-es, 7.1-es rendszer vagy a Dolby Atmos. Ezek amellett, hogy jellemzően több csatornát használnak, több metaadatot is tartalmaznak azt illetően, hogy melyik hangnak pontosan hol kell megszólalnia a térben. A Dolby Atmos például objektumalapú hangzást is támogat, ez azt jelenti, hogy nem egy csatornára keverik rá a hangot, hanem konkrét térbeli pozícióhoz rendelik háromdimenziós térben — így például egy repülőgép zúgását pontosan a fejünk fölött halljuk. Egy többhangszórós házimozi-rendszernél ennek visszajátszása könnyen kivitelezhető, de fül- és fejhallgatóknál, ahol csak 2-4 apró hangszóró dolgozik, már fejlett algoritmusokra van szükség a pontos reprodukcióhoz. Ezek a beépített érzékelők (például giroszkóp és gyorsulásmérő) adatai alapján valós időben szimulálják, hogyan hallanánk a hangokat, ha valóban körülöttünk lennének, akár elölről, hátulról, oldalról, vagy felülről.
A térbeli hangzás használata
Az Apple eszközökön kétféle térbeli hangzás érhető el:
- Rögzített térbeli hangzás: Ebben az esetben a rendszer úgy állítja be a hangokat, mintha mindig a tér közepén ülnél. A hangok körülötted szólalnak meg, de nem követik a mozgásodat. Olyan, mintha egy képzeletbeli moziteremben ülnél, pont középen.
- Fejkövetéses térbeli hangzás: Ez már egy szinttel fejlettebb van. A fül- és fejhallgatóban lévő érzékelők folyamatosan figyelik, hogy merre fordítod a fejed. A rendszer ehhez igazítva módosítja a hang irányát, így mindig úgy tűnik, mintha a hang a készüléked irányából érkezne, bármilyen irányba is nézel.
A bekapcsolás gyerekjáték: fel kell venni egy kompatibilis AirPods vagy Beats kiegészítőt, csatlakoztatni kell az eszközünkhöz, majd a rendszerbeállítások között a fül- vagy fejhallgató beállításainál megjelenik a térbeli hangzás opció.
Személyre szabott térbeli hangzás
Ha Face ID-val rendelkező iPhone-od van, a beépített TrueDepth kamerának köszönhetően személyre szabott térbeli hangzást is beállíthatsz. Ez a funkció lehetővé teszi, hogy az iPhone felismerje a fejed és a füleid formáját, és ezek alapján úgy állítsa be a hangzást, hogy az igazodjon a anatómiádhoz. Az eredmény még valósághűbb, még pontosabb hangélmény. A rendszer ezt a profilt a készülékeden dolgozza fel, nem ment el képeket, és a szinkronizálás is végpontok közötti titkosítással történik, így az Apple sem fér hozzá az adatokhoz.
A funkció használatához legalább iOS 16 szükséges, az AirPods 3-tól felfelé az összes AirPods támogatott, csak úgy, mint a Pro és a Max modellek, valamint több Beats kiegészítő is. Ha már csatlakoztattad a kompatibilis fül- vagy fejhallgatót az iPhone-hoz, egyszerűen lépj be a Beállításokba, ott a csatlakoztatott eszköz nevére koppintva megjelenik a Személyre szabott térbeli hangzás lehetősége. A rendszer ezután arra kér, hogy tartsd az iPhone-t körülbelül 30 centire magadtól, majd lassan fordítsd a fejed jobbra és balra, miközben a kamera rögzíti az arcod és füleid alakját. A folyamat során hangjelzések és rezgések segítenek a pontos beállításban.
Miután ez megtörtént, a készülék egyedi profilt hoz létre, amit aztán automatikusan szinkronizál a többi Apple eszközöddel, például az iPaddel, a Maccel vagy az Apple TV-vel. A különbség egyből érzékelhető, de természetesen a gyári hangzás vagy a sztereó mód is bármikor visszaállítható. Ehhez csak nyisd meg a Vezérlőközpontot, tartsd hosszan az ujjad a hangerősávon, ekkor megjelenik a térbeli hangzás beállítási lehetősége, ahol válthatsz a módok között, vagy akár ki is kapcsolhatod a funkciót.
Térbeli tartalmak az Apple Musicban
Ha igazán ütős térbeli hangélményre vágysz, érdemes Dolby Atmos formátumú forrásokat keresned: szerencsére az Apple TV és az Apple Music kínálatában rengeteg ilyen tartalom elérhető. Az Apple Music külön válogatáslistákat is készít, amelyek kifejezetten térbeli hangzást kínálnak, sőt, akár zenei stílusok szerint is böngészhető a kínálat. Ha teljes albumokat hallgatnál, egyszerűen figyeld a Dolby Atmos jelzést az album adatlapján.
Alapértelmezésként az Apple Music automatikusan kezeli a térbeli hangzást, vagyis csak akkor szólalnak meg Dolby Atmos formátumban a zenék, ha az iPhone, iPad, Mac vagy Apple TV olyan eszközt érzékel, ami támogatja ezt. Ugyanakkor nem csak ezekkel működik a dolog: más Dolby Atmos-kompatibilis hangrendszerek, például házimozik is használhatók, ha például egy erősítőn keresztül játszod le a zenéket.
Ha szeretnéd, hogy az Apple Music mindig a lehető legjobb minőségben, Dolby Atmos formátumban szólaljon meg (még akkor is, ha nem AirPods van a füledben), ezt a Beállításokban könnyen átállíthatod. Ehhez lépj a Zene alkalmazás beállításaihoz, majd a Hang / Dolby Atmos menüpont alatt válaszd a Mindig bekapcsolva lehetőséget, ezzel minden támogatott tartalom automatikusan Dolby formátumban fog megszólalni. Ráadásul ha korábban csak sztereóban letöltött zenéid vannak, az Apple Music ezek közül is frissíti majd azokat, amelyek elérhetők térbeli hangzással.