Ha legalább WatchOS 8-at futtató Apple Watch órával rendelkezünk, az alkalmazások között előre telepítve megtaláljuk az Alvást. Egy nagyon hasznos szoftverről van szó, amely abban segít, hogy könnyedén létrehozzunk az alvási céljainknak megfelelő ütemezéseket, óránkat pedig alváskövetési módba kapcsoljuk. Például ha este 23 óra és reggel 7 óra közé próbáljuk ütemezni alvásunkat, akkor ezt megadhatjuk az órán, ha ez megtörtént, lehetőségünk nyílik egy Alvás nevű Fókusz mód beállítására is. Ez segít a pihenésre hangolódni azzal, hogy már a megadott alvásidő előtt elsötétíti az Apple Watch és az iPhone képernyőjét és elnémítja a bejövő értesítéseket. Természetesen ilyenkor is feloldható a telefonunk és az óránk is, csak meg kell nyomnunk az óra oldalán található gombok egyikét. Ezek után alvásunk nyomon követéséhez mindössze viselnünk kell az órát az ágyban. Az Apple Watch akkor tudja a legjobb eredményt biztosítani, ha akkumulátora legalább 30%-ra van töltve: amennyiben az Alvás Fókusz be van állítva, úgy az óra az ütemezett lefekvési idő előtt értesítésben fog minket figyelmeztetni, ne feledjük töltőre tenni, ha 30% alatt lenne töltöttsége.
A Series 6-tól a Watchok komplex biometrikus adatgyűjtést és innovatív algoritmusokat használnak, melyek alapján nyomon követi viselője alvási mintáit és átfogó elemzést biztosít a pihenés minőségéről. Az alváskövető rendszer az órába épített optikai pulzusmérőt és a beépített gyorsulásmérőt veszi alapul. Ez utóbbi folyamatosan monitorozza a csukló mozgását, ebből képes azonosítani a különböző alvásfázisokra jellemző testmozgásokat. Az óra hátsó oldalán található optikai érzékelő figyeli a pulzust és a véroxigén-szintet: az érzékelőben négy LED-klaszter és négy fotodióda található, melyek zöld, piros és infravörös fényt bocsátanak ki, majd a visszaverődő fény mennyiségéből következteti ki az algoritmus a pulzusszámot és a vér oxigéntelítettségét. A pulzusszámból a rendszer képes kikövetkeztetni az idegrendszeri aktivitást is, így képes meghatározni a mély alvás szakaszait. Ezen algoritmusok kifejlesztéséhez az Apple ötezernél is több órányi poliszomnográfiás alvásvizsgálatot végzett klinikai és otthoni körülmények között egyaránt. Mivel a megoldás erősen támaszkodik az érzékelőkre, a legpontosabb eredményeket a Series 9-es és annál is újabb órák adják, mert ezekben fejlettebb szenzorok találhatók. Ezek a modellek, egészen pontosan a Series 9, a Series 10 és az Ultra 2 már képesek az alvás közbeni esetleges légzési zavarok felismerésében is segíteni, a mérsékelt és súlyos alvási apnoé jeleit keresik. Fontos persze megjegyezni, hogy az Apple Watch nem egy orvosi eszköz, tehát nem állít ki diagnózist, figyelmeztetés esetén tehát konzultálni kell egy orvossal.
Alvási jellemzőinket hét éjszaka folyamatos viselés után képes az Apple Watch felismerni és belőlük trendeket felállítani. Ahhoz viszont, hogy az alvási apnoé jeleit felismerje az óra, egy hónapnyi folyamatos alváskövetésre van szüksége. A légzési zavarok felismeréséhez az óra elsősorban a beépített gyorsulásmérőt használja, ezzel az alvás közbeni finom csuklómozgásokban keres olyan visszatérő mintázatot, mely légzési zavarra utalhat. Emellett a mikrofonnal megpróbálja azonosítani az éjszakai légszomjra utaló, hörgő hangokat is. Ha ilyeneket talál, értesítést küld a felhasználónak az iPhone Egészség alkalmazásán keresztül.
Az alvásunkra vonatkozó eredmények
A watchOS 9 és újabb rendszereket futtató Apple Watch órák négy alvási fázist különböztetnek meg az előző éjszaka alvással töltött időn belül. Ezek a fázisok az ébrenlét, a REM-alvás, a felületes alvás és a mély alvás. Az előző éjszakára vonatkozó eredményünket reggeli összegzésünkben is láthatjuk, illetve az iPhone Egészség alkalmazásában is megtekinthetjük. Az óránk az elmúlt 14 nap átlagos alvási idejét jegyzi és teszi megtekinthetővé, telefonunkon akár féléves távlatban is vissza tudjuk nézni az óra által mért értékeket az Egészség alkalmazásban. Az iOS 16 és újabb rendszerek Egészség alkalmazása nem csak jegyzi és visszakereshetővé teszi ezeket az adatokat, de trendeket is vizsgál és riasztást küld, ha betegségre utaló jelet fedez fel bennük. Ilyen lehet, ha folyamatosan csökken a mély alvás fázisának időtartama, 10%-nál nagyobb eltérést mutatnak a heti átlagok, vagy ha 100 BPM feletti pulzusszámot mér háromnál több éjszakán át. Az alvásra vonatkozó adatokat az Apple Watch összeveti a napközben mért más jellemzőkkel (lépésszám, pulzus, véroxigén-szint), és ha szívritmus-zavarra vagy légzési betegségre utaló jelet fedez fel, értesítést küld róla a felhasználónak. Ezek mind preventív eszközök, a figyelmeztetések esetén természetesen ebben az esetben is megfelelő szakemberhez kell fordulni.
Alvásunkról részletesebb adatokat is az iPhone Egészség applikációja mutat. Itt láthatjuk az elmúlt hét napra vonatkozó alvási átlagunkat, az óra által mért percenkénti légzésszámunkat, pulzusszámunkat kiemelt adatként. Az előbb említett négy fázist az Egészség alkalmazás grafikus módon ábrázolja eltérő színekkel, percekben megadva egyes fázisok hosszát. Ha lejjebb görgetünk, százalékos értéket is láthatunk, az Összehasonlítás menüben pedig részleteket az alvás alatti átlagos pulzusunkról, légzésszámunkról és bőrhőmérséklet mérésére Apple Watch esetén csuklóhőmérsékletünkről is. Ez első ránézésre bonyolultnak tűnhet ez az egész, de az Egészség applikáció szerencsére magyar nyelvű cikkeket tartalmaz, így segít az alvásfázisok értelmezésében. Sőt, külön cikket találunk arra vonatkozóan, hogy miért fontos egyáltalán az alvás a szervezetünk számára, illetve vannak oktatóanyagok és tippek is a pihentető éjszakai alvás kapcsán, valamint leírás arról, mi a teendő alvási apnoéra figyelmeztető értesítés esetén. Ezen cikkek elolvasásához gögessünk le az Alvás menüpontban alulra.
Ébredés
Ha már követi az alvásunkat, természetesen fel is tud minket ébreszteni az Apple Watch. Az óra beépített hangszóróján keresztül az általunk beállított dallamot fogja lejátszani és mellette haptikus motorjával finom rezgésekkel kocogtatja csuklónkat. Amennyiben a hang zavarja partnerünket, lefekvés előtt állítsuk némára az óránkat, ilyenkor csak a haptikus motor rezgéseivel ébreszt majd minket. Van lehetőség az ébresztést kikapcsolni vagy szundit nyomni, ami ugyanúgy pár percnyi türelmi időt jelent a következő ébresztés előtt, mint az iPhone-on. Az Apple Watch alváskövető technológiája területén egyedülálló, és bár nem helyettesítheti a klinikai alvásvizsgálatokat, rendszeres használata kiváló társsá teszi a mindennapi alváshigiéniával kapcsolatos tudatosság növelésére.