Valószínűleg nem minden szülő tudja, hogy az Apple különféle felügyeleti eszközöket is kínál, amelyek segítségével szabályozható, hogy a gyerekek milyen tartalmakhoz férhetnek hozzá, mennyi időt tölthetnek a képernyő előtt, és hogyan kommunikálhatnak másokkal az eszközeiken keresztül. Az egész a Családi megosztás funkcióval indul, ez a Beállítások > Apple ID > Családi megosztás menüpontban található, ahol új tagokat lehet hozzáadni a családhoz, és gyerekfiókot is létrehozhatók, akár közvetlenül az iPhone-on. A rendszer ilyenkor automatikusan végigvezet az életkor megadásán és az alapértelmezett korlátozások beállításán. Ha már létezik egy gyerekfiók, azt is hozzá lehet adni a családhoz. Ezután egyből aktiválható például a képernyőidő-korlátozás, a vásárlások jóváhagyása, a webes tartalmak szűrése, valamint a helymeghatározás követése, ez utóbbival pontosan látható, hol van a gyermek eszköze.
A szülők az összes beállítást a Beállítások > Családi megosztás menüponton belül érik el, itt láthatják a gyerek eszközeit is, és tetszés szerint szabályozhatják, hogy milyen appokat és mennyi ideig használhatnak, milyen típusú tartalmakhoz férhet hozzá. Akár azt is be lehet állítani, hogy csak bizonyos korhatár-besorolású appok legyenek láthatók, vagy hogy a gyerek ne tudjon például videohívásokat indítani ismeretlen számokra. Haladóbb beállításként lehetőség van eltérő szabályokat alkalmazni például iskolaidőben, illetve részletes jelentéseket is lekérhetők arról, hogy mennyi időt töltött a gyerek az egyes alkalmazásokban. Ezek a jelentések és az egyedi időszakokra vonatkozó szabályok vizuálisan is elérhetők, így könnyen átlátható, mikor és mivel foglalkozott a gyermek. Például beállítható, hogy hétköznapokon este 8 után már ne lehessen játékokat használni, de hétvégén engedélyezhetők ezek az alkalmazások.
Az iOS 26, az iPadOS 26 és a macOS Tahoe őszi megjelenésével ezek a lehetőségek tovább bővülnek majd. 16 év alatti gyerekfiókok esetén a rendszer automatikusan aktiválja majd a webes tartalomszűrést, a nem kívánatos képek homályosítását Üzenetekben és FaceTime-ban, és a letöltésekhez is kötelezővé teheti a szülői jóváhagyást. Fontos újítás, hogy a jövőben az alkalmazások nem kérhetik majd el a gyerekek pontos születési dátumát, csak az életkori kategóriát osztja meg velük a rendszer, ha azt a szülő jóváhagyja. Ez segít a személyre szabott élmény kialakításában, anélkül hogy személyes adatokat kellene kiadni.
Frissül az App Store korhatár-rendszere is: a 4+, 9+ és 12+ kategóriák mellett megjelennek a 13+, 16+ és 18+ besorolások, így például a tinédzsereknél még finomabban szabályozható, hogy mit tölthetnek le. Fontos tudni, hogy ezek a szülői felügyeleti eszközök az Apple ökoszisztémán belül működnek teljes funkcionalitással, ha tehát a gyermek más platformot is használ, érdemes ott is gondoskodni a beállításokról, ha van erre lehetőség. Mindezek a lehetőségek abban segítenek, hogy a gyerekek fokozatosan, szülői jelenléttel és támogatással tanulják meg felelősen használni a digitális eszközöket és az internetet, úgy, hogy közben a magánszférájukat is tiszteletben marad, és a szülőknek nem kell túlzásokba esniük a tiltásokkal, ami gyakran visszafelé sül el. Ahogy a gyerekek nőnek, a szabályokon is érdemes időről időre lazítani, és fontos, hogy a korlátozások mellett nyílt párbeszéd is legyen velük a digitális világ veszélyeiről és lehetőségeiről.