Az Apple Könyvek (Books) bemutatása

Sokoldalú olvasási platform jár minden Apple termék mellé, ami nem csak a könyvolvasást vagy hangoskönyvek hallgatását teszi lehetővé, de olyan, mint egy jó könyvtáros: segít az ízlésünkhöz passzoló új művek felfedezésében és gyűjteményünk rendszerezésében is.

Az Apple Könyvek (angolul Apple Books) egy digitális olvasási platform, amelyet az iOS 12 megjelenéséig iBooks néven ismerhettünk. Az Apple által fejlesztett szoftver elérhető iOS, iPadOS és macOS rendszereken, de a kezdetben ez még nem volt így: a a Könyvek elődje, az iBooks az első generációs iPaden debütált 2010. január 27-én, majd ugyanebben az évben az iOS 4-es frissítéssel elérhető lett az iPhone-okon és az iPod Touch készülékeken is, de az iOS 8-ig nem volt a rendszer része, külön lehetett letölteni az App Store-ból. A Macekre 2013 őszén, az OS X Mavericks részeként érkezett meg a szoftver. 2013 óta viszont az iOS, az iPadOS és a macOS rendszereken is előre telepítve megtalálható a Könyvek, a platform folyamatos fejlődésével pedig egy rendkívül kifinomult e-könyv olvasó szolgáltatássá vált, amiben megtalálhatók olyan, az Apple-re jellemző extrák is, mint péládul az iCloudon keresztüli szinkronizálás lehetősége.

Mire jó az Apple Könyvek?

Ez az Apple hivatalos e-könyv és hangoskönyv alkalmazása, amely nem csak a megfelő formátumú tartalmak megnyitására használható, hanem az Apple hasonló platformjaihoz hasonlóan segít az új művek megismerésében is. Ehhez különböző listák, például népszerűségi toplisták vagy szakértők által válogatottak állnak rendelkezésre az Apple Könyvek boltjában (ez a Book Store), ahol az Apple Pay segítségével egyszerűen vásárolhat is az ember. Hogy ne kövessünk el akaratlanul is cundokut — a japánok a cundoku kifejezéssel illetik azt, aki rengeteg könyvet vásárol, de azokat nem olvassa el — az Apple Könyvekben jelen van a gamifikáció is Olvasási célkitűzés funkció néven. Napi és hosszabb távú kihívásokat teljesíthetünk olvasásainkkal, ami ösztönzőleg hat, így könnyebben alakíthatunk ki hasznos rutint.

Apple Könyvek iPhone-on

Könyvesbolt és könyvtár a zsebünkben

Természetesen van beépített kereső is, ahol szerző, cím, tematika, nyelv alapján kereshetünk könyvet, hangoskönyvet, képregényt. A vásárlást közvetlenül az alkalmazáson belül elvégezhetjük, ezt követően egyből bekerül könyvtárunkba az adott mű. Vannak ingyenesen elérhető alkotások, magyar nyelven találhatunk könyvet például Steve Jobsról és az iPhone megszületésének történetéről. Klasszikusokat magyarul már 300 forintért találunk, angol nyelven pedig olvashatunk például Verne, Orwell, H.G. Wells, Dumas, Jane Austen, Dickens, Tolsztoj, Fitzgerald művei közül, teljesen ingyen.

Az Apple Könyvek egyik nagy előnye, hogy az iCloudon keresztül szinkronizálja haladásunkat a könyveinkben az összes eszközön, amelyeken be vagyunk jelentkezve az Apple-fiókunkkal. Így ha elkezdtünk egy könyvet otthon az iPaden, de napi teendőink során felszabadul egy kis időnk, az iPhone-on pont ott folytathatjuk az olvasást, ahol az iPaden abbahagytuk. Ugyanígy ha saját listákat készítünk könyveinkből, azok is szinkronizálódnak az eszközeink között.

Szem(ély)re szabva

Az Apple Könyvek fejlesztése során kiemelt figyelmet fordítottak arra, hogy az olvasási élmény testreszabható legyen, ezzel a digitális olvasás kényelmesebb és élvezetesebb lehet. Amellett, hogy virtuális polcokként saját gyűjteményeket hozhatunk létre, számos betűtípus és háttérszín közül választhatunk. Tetszés szerint állíthatjuk a sor- és betűtávolságot, bekapcsolhatunk éjszakai témát, ami sötétíti és melegebb színárnyalatra állítja a kijelzőt a szem terhelésének csökkentése érdekében. Innovatív funkció az alkalmazásban, hogy akár függőlegesen is lehet görgetni olvasás közben, a tartalom pedig ennek megfelelően lesz tördelve: ez azoknak lehet jó, akiket a digitális olvasás során zavar a lapozás, így természetesebb olvasási élményben lehet részük. Az alkalmazás támogatja a VoiceOver felolvasási funkciót is, ami elsősorban a látássérült felhasználók számára javítja a hozzáférhetőséget, nem a hangoskönyveket helyettesíti.

Apple Könyvek beállítása

Egyéb, az olvasási élményt segítő extrák: kereshetünk szavakat, mondatokat a teljes műre kiterjedve. Hozzáadhatunk könyvjelzőket, jelöléseket a szöveghez, ezek és a fejezetek között pedig könnyedén lépkedhetünk egy gombnyomással. Ha ellépünk egy adott oldalról, akár tíz fejezettel arrébbról is visszatérhetünk az eredeti pozíciónkba.

Támogatott formátumok

Az Apple Könyvek többsége az áruházból EPUB formátumban kerül letöltésre, ilyen formátumban természetesen manuálisan is hozzáadhatók alkotások, de a PDF is egy támogatott formátum. Kényelmi extra, hogy közvetlenül a Safari böngészőből vagy a Mailből is hozzáadható tartalom a Könyvekhez, így például egy munkahelyi elolvasandó dokumentumot egyből importálhatunk a Könyvekbe az elektronikus levél csatolmányából, vagy tölthetünk le a Safari böngészőn keresztül a Magyar Elektronikus Könyvtár nyilvánosan (ingyenesen) elérhető gyűjteményéből.

Hogyan publikálhatok az Apple Könyvek áruházban?

Tartalom készítése és publikálás

Saját könyvek publikálására is lehetőséget biztosít az Apple könyvek, ehhez mindenek előtt regisztrálni kell egy iTunes Connect-fiókot. A szöveg tördelését és szerkesztését az Apple által fejlesztett Pages szövegszerkesztőben érdemes elvégezni, ami rendelkezik az Apple Könyvek által elvárt bekezdési stílusokkal, a munka végén pedig képes egyből a Book Store számára megfelelő EPUB formátumban exportálni a könyvet. A kész dokumentum publikációs folyamatát a Közzététel az Apple Books gombbal lehet elindítani a Pages szerkesztőn keresztül.

Ezt követően az iTunes Connectben lehet beállítani az eladót, a könyv verzióját, utóbbi például javított, bővített kiadások esetén fontos. Következő lépésként jön a könyvinformációk megadása, itt tematikát, alcímet, sorozatcímet, gyerekkönyv esetén ajánlott korosztályt lehet megadni, valamint a szerepkörök kitöltésével jelölhetjük, hogy az írón kívül még kik dolgoztak, tehát ki volt szerkesztő, az illusztrátor vagy a korrektor. Ezt követően jön a véglegesítési folyamat, ennek része a potenciális vásárlók által látott előnézet megtekintése. A leadás véglegesítése során be kell állítanunk az árat és a földrajzi információkat, tehát azt, hogy mely országokban, régiókban legyen elérhető az írás. Azt követően maga a platform fogja átnézni a művet, a jóváhagyás állapotáról pedig emailben fogja tájékoztatni a feltöltőt.