Ezt teszi az Apple a környezet védelméért

Az egyik legnagyobb és legértékesebb amerikai vállalatként az Apple felelősséget érez a bolygónk és a Föld védelméért. A cég az elmúlt évtizedben jelentős lépéseket tett a fenntarthatóság érdekében, és ambíciózus célokat tűzött ki 2030-as határidővel, melyek végrehajtásában fokozatosan halad előre.

Úton a karbonsemlegesség felé

Az Apple talán legfontosabb környezetvédelmi törekvése, hogy a vállalat teljes működését, ellátási láncát és termékei életciklusát karbonsemlegessé kívánja tenni 2030-ig bezáróan. Karbonsemleges kifejezéssel azt az állapotot illetik, amikor egy személy, szervezet, termék vagy szolgáltatás szén-dioxid kibocsátása nem több annál, mint amennyit képes elnyelni vagy semlegesíteni. Elsőként pontos mérések szükségesek a kibocsátást illetően, hogy meg lehessen tervezni, miként csökkenthető a szint; az Apple egyébként az irodáiban, az adatközpontjaiban és egyes üzleteiben is megújuló energiaforrásokat használ. Opció lehet még a karbonsemlegesség elérésében a karbonkreditek vásárlása vagy kompenzációs projektek létrehozása, amelyek segíthetnek ellensúlyozni az elkerülhetetlen kibocsátást, a vállalat természetes szén-dioxid megkötő projektekbe is fektet. Ha sikerül elérni 2030-as céljaikat, 75%-kal kevesebb szén-dioxidot termelnek majd, mint termeltek 2015-ben. Ezzel jóval megelőzik majd az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) javasolta dátumokat.

Az Apple 2030 környezetvédelmi terve

Mennyire környezetbarát egy Apple termék gyártása?

Az Apple több olyan innovációt fejlesztett ki és vezetett be, amelyeket a végfelhasználók nem láthatnak, de kedvenc termékeik létrejöttében rendkívül fontos szerepük van. Ilyen például az a Daisy névre hallgató robotizált rendszer, amely képes a leselejtezett, régi iPhone-okat szétszerelni, belőlük kiválogatva azon alkatrészeket, amelyek anyaga újrahasznosítható, ilyenek többek között a ritkaföldfémek. Egy Apple termék 22%-ban újrahasznosított vagy megújuló forrásból származó anyagokból áll, de a MacBook számítógépek, az Apple TV és Apple Watch órák készülékházához 100%-ban újrahasznosított alumíniumot használnak. Éves szinten több tízezer tonna elektronikai anyagot hasznosít újra a cég, 2023-ban 40 000 tonnányit.

De fontos megjegyezni azt is, hogy az Apple beszállítói lánca, vagyis azon más vállalatok, amelyek például alkatrészeket gyártanak vagy a csomagolásokat készítenek az Apple részére, elkötelezték magukat a zöldítés mellett. Jelenleg 320-nál is több beszállítója olyan van az Apple-nek, akik részt vesznek a 2030-as tervben a Supplier Clean Energy Program részeként, és 100%-ban megújuló forrású villamosenergiát használnak, vagy fognak már használni a következő öt évben. Az Apple környezetvédelmi, energetikai mérnököket is foglalkoztak, és folyamatosan fektet be energiahatékonysági fejlesztésekbe.

Teljesen lebomló, komposztálható Apple csomagolás

Akinek volt Apple terméke a 2010-es években vagy annál is régebben, talán még emlékszik a műanyag fóliákra az új iPhone-ok dobozán, az átlátszó műanyag dobozokra, amikben az iPodok érkeztek, vagy a külön műanyag tartókra a fülhallgatókhoz. De említhetjük a bőr MacBook és iPad táskákat is, amik bár szépen patinásodtak, mára teljesen kikoptak a kínálatból. Ennek oka, hogy az Apple 2024 végére teljesen műanyagmentessé tette a csomagolásait, legyen szó egy iPhone-ról, Mac-ről vagy csak egy védőtokról, annak doboza rostalapú lesz, így újrahasznosítható, akár komposztálható is.

Karbonsemleges Apple Watch órák és Mac mini

Az elmúlt két évben fontos mérföldkőhöz érkezett az Apple Watch és a Mac mini számítógép is: 2023-ban a Watch Series 9 és a Watch Ultra 2 okosórák lettek az Apple első karbonsemleges termékei, később a Watch SE és a Watch Series 10 is csatlakozott hozzájuk. 2024-ben pedig piacra került az első karbonsemleges Mac számítógép is, a Mac mini. Az eszközök gyártásához 100%-ban tiszta elektromos energiát használnak, csomagolásuk műanyagmentes és újrahasznosítható, alapanyagaikat pedig az Apple Watch esetén legalább 30%-ban, a Mac mini esetén 50%-ban újrahasznosított vagy megújuló forrásból szerzik be. Újrahasznosított például az eszközökben lévő alumínium, a titán és az arany is.

Újrahasznosított alumínium az Apple Watch órákban

Emellett a logisztika terén is csökkentik a kibocsátást ezeknél a termékeknél: légi szállítás helyett az Apple a tengeri és vasúti szállítmányozást részesíti előnyben, így akár 95%-kal kevesebb károsanyag kerül a levegőbe a logisztika során. Persze a fuvarozást nem lehet teljesen karbonsemlegessé tenni, amikor a világ minden részére el kell juttatni az eszközöket, így az órák vagy a Mac mini karbonsemlegességéhez hozzájárulnak kompenzációs kreditekkel és projektekkel is.

A felhasználói tudatosság növelése és eredmények

Az Apple termékei egyes országokban és régiókban képesek jelezni a felhasználó számára, mikor áll rendelkezésre tiszta vagy tisztább forrásból (például napelem, szélerőmű) származó energia az elektromos hálózatban, a töltés pedig időzíthető ezekre az időpontokra. Hazánkban is elérhető az optimalizált töltés funkció, amivel az Apple termékek megtanulják és megjegyzik használati szokásokat, és ezek alapján vesznek fel energiát a töltőről. Például aki rendszerint éjszaka teszi töltőre telefonját, annak iPhone-ja csak fokozatosan fog energiát felvenni, és a reggeli ébresztő előtti időpontra fog feltölteni. Ez a módszer kevésbé terheli az energiahálózatot, növeli az akkumulátor és így a készülék élettartamát is, szóval mindenkinek jó. Erről az iOS és a macOS részletes leírásokat biztosít, az új felhasználók számára pedig a Tippek alkalmazás segít.

Van pár számszerűsíthető eredmény is az elmúlt tíz évből, nézzük ezeket: 2015 óta az Apple megfelezte (55%-kal csökkentette) szén-dioxid kibocsátását teljes karbonlábnyomuk tekintetében. A fenntarthatósági kezdeményezéseik, például a beszállítói lánc zöldítése, a szállítmányozási módszerek hatékonyabbá tétele 18,5 millió tonna szén-dioxid kibocsátástól óvta meg bolygónkat. A cég vízfelhasználására is figyel, 238 milliárd literrel kevesebbet használnak az újrahasznosítással ahhoz képest, mintha mindenhez új alapanyagot használnának. Ezek mellett az Apple dollárt százmilliókat fektet globális projektekbe, például az erdei talaj, a növények és a fák helyreállításához Dél-Amerikában és Afrikában, finanszíroznak megújuló energiákra vonatkozó fejlesztéseket, illetve energiatárolási projetkeket is.

Lépéseivel az Apple nem csak saját környezeti hatását csökkenti, de követendő iparági példaként is szolgál: ha mások is ezen az úton haladnának, annak lennének csak igazán pozitív hatásai.