Az Apple Music közösségi funkciói

Zenéket felfedezni, azokat barátainkkal megosztani vagy akár karaoke bulit tartani? Mindhez remek társ az Apple Music.

Bár az Apple Music alapvetően nem egy közösségi szolgáltatás, hiszen az elsődleges célja a zenehallgatás, mégis számos olyan funkcióval rendelkezik, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára zenei élményeik megosztását. Ez egymás zenei ízlésének megismerésén túl a közös zenehallgatásig, közös lejátszási listák készítéséig vagy akár a közös karaoke-ig nyúlik, így gazdagítva nem csak a zenei, de szociális élményeinket is.

Profilok és követők

A közösségi funkciók használatához elengedhetetlen egy profil létrehozása: beállíthatunk magunknak felhasználónevet és megadhatjuk a valós nevünket is, amelyek alapján a barátaink megtalálhatnak minket, illetve természetesen konfigurálhatjuk, hogy kik láthatják vagy nem láthatják, hogy milyen zenéket hallgatunk. A lejátszási listáinkat is a profilunk szerkesztése alatt tudjuk nyilvánossá tenni: a megosztott lejátszási listák megjelennek a profilunkon és az Apple Music keresőjében is, így például ha összegyűjtöttük a kedvenc sorozatunkban szereplő dalokat, azt megosztott lejátszási listaként más rajongók is megtalálhatják és elmenthetik a saját könyvtárukba. 

Apple Music profil létrehozása

Profilunkon feltűnik egy ezeket hallgatja fül is, itt az utoljára hallgatott albumokat, lejátszási listákat gyűjti a rendszer. Ezt kikapcsolhatjuk, viszont ilyenkor az Apple Music kezdőlapján megjelenő Friends Mix gyűjteményben sem szerepelnek majd ismerőseinknél azok a zenék, melyeket mostanában hallgattunk. Az említett Friends Mix heti rendszerességgel frissül, azok a dalok találhatók meg benne, amelyeket ismerőseink rendszeresen hallgatnak, tehát ez egyfajta baráti válogatás, amit a rendszer automatikusan létrehoz az egymást követők között. Ha valaki a kezdőoldalon szokott görgetni, valószínűleg kiszúrta a barátok épp ezt hallgatják válogatást is: ez egy kicsit különbözik a Friends Mixtől, hiszen ez nem egy algoritmus által összeállított lista, hanem a barátaink által legutóbb hallgatott számokat tartalmazza.

Lejátszási listák, dalok megosztása és együttműködés

Alapértelmezés szerint a profilunkat követők láthatják a lejátszási listáinkat is, de igény esetén akár listák szintjén is szabályozhatjuk a megosztást, úgyhogy simán elrejthetjük a 2000-es évekből származó popgyűjteményünket. Az iOS 17.3-mal lett bevezetve az együttműködésen alapuló lejátszási listák funkció, ami lehetővé teszi, hogy családunkkal, barátainkkal, követőinkkel közösen állítsunk össze egy gyűjteményt. Ez jól jön például buliszervezéshez vagy közös utazáshoz.

Ehhez először hozzunk létre egy lejátszási listát, majd a jobb felső sarokban kattintsunk az együttműködés lehetőségre. Itt kiválaszthatjuk, hogy jóvá kell-e hagynunk azt, hogy ha más is szerkeszteni szeretné a listát, vagy a link birtokában bármely Apple Music felhasználó belenyúlhat a válogatásba. Miután ezt megadtuk, az Apple Music generál egy linket, amit egy katitntással elküldhetünk mondjuk emailben vagy iMessage-ben. A hozzáadott dalokra az együttműködésben résztvevő közreműködők emojikkal is reagálhatnak, így interaktívabbá téve az egész élményt. Egyéb létrehozott lejátszási listákat megosztani is hasonlóan egyszerűen tudunk, az alkalamzáson belül kattintsunk a lejátszási listában a jobb felső sarokra és válasszuk ki a lejátszási lista megosztása lehetőséget. Dalokat még ennél is egyszerűbb elküldeni, az iMessage-ben ugyanis van egy Apple Music beépülő modul. Az üzenetszerkesztő buborék mellett válasszuk ki a Zene lehetőséget, majd az utoljára játszottak vagy az épp aktuálisan játszott kiválasztásával el is tudjuk küldeni a dalt.

Közös zenehallgatás a SharePlay funkcióval

A SharePlay lehetővé teszi, hogy FaceTime-hívás közben együtt hallgassunk zenét a barátainkkal. A lejátszást az Apple rendszere automatikusan szinkronizálja a hívásban résztvevők között, így mindenki valós időben hallja ugyanazt. Az iOS 18-cal érkezett újdonság, hogy ez már nincs Apple Music előfizetéshez kötve, elég, ha a zenét megosztó fél rendelkezik a szolgáltatással. A funkció elindításához elég egy adott dal vagy lejátszási lista megosztását kiválasztani az Apple Music szolgáltatáson belül, majd a felugró ablakban kiválasztani a zöld színű SharePlay gombot.

Apple Music Replay a közösségi médiához

Az Apple Music által készített éves összefoglaló elérhető az alkalmazásból vagy a Replay weboldalról, zenehallgatási szokásainkra vonatkozó statisztikáinkhoz pedig a rendszer automatikusan generál egy Instagram, Facebook, TikTok vagy Snapchat platformokhoz optimalizált vizualizációt. Itt több grafikai stílus közül választhatunk, majd közvetlenül az alkalmazáson keresztül posztolhatjuk is a közösségi médiába az éves összegzőnket.

Karaoke az Apple Musicban

Apple Music Singnéven egy karaoke szolgáltatást is találunk az Apple Music alkalmazásba építve. Ez 2022-ben debütált, a használatához legalább 16.2-es iOS-t futtató iPhone 11-re, illetve az újabb iPadeken és az Apple TV 4K-n is elérhető. Az Apple Music Sing képes valós idejű, ütemenkénti dalszöveg-megjelenítésre, az énekhang szabályozására, többszólamú daloknál duett módban a különböző énekesek szólamainak elkülönítésére, illetve egyes daloknál a háttérvokál hangerejének szabályozására is. A karaoke mód aktiváláshoz csak el kell indítani egy dalt az Apple Musicban, ami tartalmaz éneket. Ezt követően meg kell jeleníteni a dalszöveget az erre szolgáló gombbal, majd ha a sarokban megjelenik egy apró mikrofon ikon, akkor azt kell megnyomni. Ezzel tudjuk szabályozni a dalban szóló énekhang hangerejét, akár teljesen le is tudjuk halkítani, hogy csak a hangszereket halljuk, de akár hagyhatunk is belőle, hogy ne égjünk be annyira a kollégáink előtt a céges bulin. A hangerőtől függetlenül a dalszöveg pontosan, csúszás nélkül megy a képernyőn, kiemelve azt a részt, amit aktuálisan énekelni kell. Duettek esetén külön segít a felület, hiszen jobbra vagy balra zárja a különböző énekesek szövegeit.

Karaoke funkció iPhone-on

Az Apple Music keresőjébe a sing vagy karaoke kifejezést beírva dedikált oldalt találunk, amivel különböző lejátszási listából választhatunk stílusok, évtizedek, előadók szerint szűrve, így akár gyerekdalokra, akár a nyolcvanas évek slágereire van szükségünk, megtaláljuk. Itt az Apple Music biztosan csak olyan dalokat gyűjt, melyek a Sing funkcióhoz optimalizálva vannak. De a korábban már említett, együttműködésen alapuló lejátszási lista funkcióval közösen is létrehozhatunk lejátszási listákat egy karaoke-bulira.