EKG az Apple Watchon

Sokan nem is tudják, de az Apple Watchok beépített EKG funkcióval rendelkeznek. Összegyűjtöttünk mindent, amit ezzel kapcsolatban tudni érdemes.

Sokan nem is tudják, de a 4. generációs Apple Watch volt az első beépített elektrokardiogramm, azaz EKG funkcióval rendelkező okosóra, ez pedig túlzás nélkül forradalmasította a szívritmus-monitorozást, illetve a pitvarfibrilláció szűrését. A technológia mögött sokéves klinikai kutatás és innovatív hardveres fejlesztés húzódik, a megoldás megbízhatóságát pedig igazolja, hogy a legtöbb fejlett ország egészségügyi hatóságai is elfogadják az Apple Watch által mért eredményeket, illetve megadták a funkció használatához szükséges engedélyeket.

Mi az az EKG, és hogyan működik az Apple Watchon?

Az EKG, más néven elektrokardiogram egy olyan vizsgálat, amely regisztrálja a szívverés elektromos jeleinek idejét és erejét. Az EKG révén az orvosok információkat kapnak a páciensek szívritmusáról és az esetleges rendellenességekről, például arról, ha az alsó és felső szívüregek nincsenek szinkronban. Az Apple Watch hátlapján elhelyezkedő optikai szívritmusérzékelő és a digitális korona alkotják a rendszert: ez egy egyelvezetéses EKG, tehát nyilvánvalóan kevesebb információt mutat, mint egy kórházi műszer. A működés alapja a szívizom összehúzódásakor kibocsátott elektromos jelek detektálása, melyet az óra 512 Hz-es mintavételezési frekvenciával rögzít. Azzal, hogy az ujjunk hegyét az Apple Watch koronájára helyezzük, zárt áramkört hozunk létre testünkből, így lehetővé téve az bal és jobb kar közötti potenciálkülönbség mérését. Mivel elektromos jelekről van szó, ezért pontos EKG-vizsgálatot nem végezhetünk vizes testtel és órával, illetve fontos megjegyezni azt is, hogy az erős izzadás is befolyásolhatja az eredményt. A kezünket, a csuklónkat és az óránkat tehát egyaránt töröljük szárazra mérés előtt.

EKG funkció az Apple Watch okosórákban

Az EKG-méréshez az órának szorosan kell ülnie a csuklónkon. Az órát viselő kezünket helyezzük az asztalra, vagy pihentessük az ölünkben. A másik kezünk mutatóujját helyezzük a koronára, majd várjunk mozdulatlanul és szótlanul 30 másodpercet, amíg a mérés végbemegy. Az eredmény információt tud nyújtani a pulzusról, a szívritmusról, és lehetővé teszi a pitvaarfibrilláció (angol rövidítése: AFib) felismerését, viszont nem alkalmas egyéb problémák, például szívroham, szélütés, magas vérnyomás, pangásos szívelégtelenség azonosítására. Ha ezek bármilyen tünetét tapasztaljuk, konzultáljunk, kérjünk azonnali orvosi ellátást! A kórházakban, orvosi rendelőkben jellemzően tizenkét-elvezetéses EKG-mérést készítenek, ami a különböző szögekben vesz elektromos jeleket, tizenkét görbét létrehozva, így részletesebb adatokat biztosítva. Az egyelvezetéses EKG-vizsgálatot jellemzően a pulzusszám és a szívritmus megismeréséhez, hosszabb távú monitorozásához használják orvosi környezetben.

Melyik Apple Watch órákon érhető el az EKG funkció?

Az Apple Watch SE modellek kivételével az összes, Series 4-es vagy újabb Apple Watch órán elérhető az EKG funkció, természetesen az Ultrák is tudják. A használatához az EKG app megnyitása szükséges, aminek a különféle országok és régiók közötti szabályozások miatt két verziója is van, Magyarországon az európai és hazai előírásokat teljesítve a 2-es verziója érhető el az applikációnak. Ez azért fontos, mert a verziótól függően eltérő mérési tartományban képes mérni a program; ide lehet megnézni, hogy melyik verzió fut óránkon. Az Apple szerint a feldolgozó szoftverük 22 év feletti személyeknél képes az EKG-mérésre, az Apple Watch For Your Kids segítségével beállított órák nem támogatják az EKG mérést.

Pitvarfibrilláció felismerése okosórával

Hol látom az eredményeket és hogyan tudom értelmezni őket?

Az Apple Watch az EKG-mérést követően az eredményeket automatikusan szinkronizálja az iPhone-on vagy iPaden futó Egészség alkalmazásba. Amikor az EKG-mérés véget ért az órán, az iPhone-on vagy iPaden értesítés jelenik meg az Egészség alkalmazástól, hogy a legutóbbi EKG-nk megtekinthető. Erre kattintva az EKG-görbe, a kapcsolódó osztályzás és jelzett tünetek megtekinthetők, PDF formátumban exportálhatók és egyből megoszthatók az orvosunkkal. Az Egészség alkalmazás menti a korábbi méréseinket is, így megtekinthetjük az EKG-mérések esetleges változásait. Összesen öt eredményt adhat az EKG-mérés: ha az eredmény szinuszritmus, akkor a szív szabályosan vert a mérés során 50 és 100 BPM közötti ütemben, vagyis szinkronban vannak a szívüregek. Mivel a szinuszritmus csak az adott mérésre vonatkozik, ez nem garancia arra, hogy szívünk egészséges! Ha bármilyen tünetet tapasztalunk, rosszul érezzük magunkat, forduljunk orvoshoz!

Ha az eredmény pitvarfibrilláció (AFib), akkor a mérés során a szív nem vert szabályosan. Az AFib a szabálytalan szívverés leggyakoribb fajtája, a komoly szívritmuszavarok közé tartozik. Az EKG applikáció 1-es verziója 50 és 120 BPM között, míg a Magyarországon elérhető 2-es verzió 50 és 150 BPM között képes ellenőrizni a pitvarfibrillációt. Amennyiben az Apple Watch által mért eredmény pitvarfibrilláció, mindenképpen keressük fel az orvosunkat! Az óránk jelezhet alacsony vagy magas pulzusszámot is eredményként. Az alkalmazás 1-es verziója 50 BPM alatt és 120 BPM felett nem képes ellenőrzést végezni, míg a 2-es verzió 50 BPM alatt és 150 BPM felett nem tudja ellenőrizni a pitvarfibrillációt. Az alacsony pulzusszámot okozhatják gyógyszerek, illetve az, hogy az elektromos jelek nem megfelelően haladnak át a szíven, de amúgy a sportos embereknek általában alacsonyabb a nyugalmi pulzusa, illetve alvás körben is hasonló a helyzet, szóval az alacsony pulzus önmagában még nem jelzés egy betegségre. Magas pulzusszámot okozhat stressz, edzés, idegesség, alkohol fogyasztása, kiszáradás, a szervezetet ért fertőzés vagy AFib is. Az Apple Watch képes viselése során a nap folyamán bármikor detektálni életkorunkhoz, testi adottságainkhoz viszonyított rendellenesen alacsony vagy magas pulzusszámot, és erre figyelmeztetni minket. Amennyiben többszörösen ilyen jelzéseket kapunk óránktól, forduljunk szakemberhez!

EKG mérés Apple eszközökkel

Az eredmény lehet nem egyértelmű is, ez azt jelenti, hogy az Apple Watch által futtatott szoftver nem tudja osztályozni a mérést. Okozhatja az, ha szívritmus-szabályozóval vagy beültethető ICD-vel (kardioverter-defibrillátor) rendelkezünk. Szintén adhat nem egyértelmű eredményt, ha fiziológiai állapotunk megakadályozza az elegendő elektromos jel létrejöttét a megfelelő méréshez. Ilyenkor érdemes az órát megtisztítani, szárazra törölni, szorosan visszahelyezni csuklónkra, majd asztalon pihetetve a kezünket újra mérni. Jellemzően az 1-es verziójú EKG alkalmazásban találkozhatunk a nem egyértelmű méréssel. Csak az alkalmazás 2-es verziója adhat gyenge minőségű felvételt eredményként. Ez azt jelenti, hogy a mért eredményt nem sikerült besorolni, ilyenkor jellemzően csak újra el kell végezni a mérést. Ehhez érdemes asztalon vagy ölben tartani karunkat mérés során, nyugodtan, mozgás nélkül ülve. Az Apple Watch szíját szorosra kell húzni, a hátoldalnak érintkeznie kell a csuklóval. Itt is érdemes megtörölni az órát és csuklónkat is, pontatlan mérést eredményezhet a nedvesség. Nézzük meg, melyik csuklónk van az órát viselőként megadva a beállításokban, és azon legyen az óra a mérés során. Ha fali konnektorhoz csatlakozó eszköz van közelünkben, attól helyezkedjünk távolabb a mérés idejére, mert az elektromos interferencia az EKG-mérés gyenge eredményét okozhatja.

Az Apple különösen nagy figyelmet fordít felhasználói adatainak védelmére és biztonságára, így az EKG-adatok titkosítva tárolódnak az eszközünkön. Az Egészség alkalmazás iCloud-szinkronizációja végpontok közötti titkosítással történik. Az orvossal PDF-ként történő megosztás csak a felhasználó engedélyével történhet.

Társadalmi hatások

Az Apple Watch EKG alkalmazása és funkciója 89%-os pontossággal képes az AFib megállapítására, bevezetése óta 34%-kal nőtt az ezzel a betegséggel kapcsolatos orvosi konzultációk száma, 18%-os javulás mutatkozott a stroke megelőzési mutatókban veszélyeztetett csoportokban. Magyarországon a Semmelweis Egyetemen fejlesztettek ki egy speciális rendszert, ami automatikusan képes az Apple Watch EKG-mérése és az iPhone Egészség alkalmazása által létrehozott PDF-jelentést a kórházi információs rendszerbe (HIS, Hospital Information System) importálni. Az Apple Watch EKG-funkciója jelentős lépés a preventív kardiológiában, hisz széles tömegek számára teszi egyszerűen elérhetővé a rendszeres szívritmus-ellenőrzést. Alapvetően heti egy mérés a javasolt, magas vérnyomás vagy cukorbetegség fennállása esetén viszont minden nap javasolt mérni. Ha panasz lép fel, akkor érdemes elvégezni egy azonnali EKG-mérést, és orvosi segítséget kérni. Fontos tudni, hogy bár a testünk megismerése és egészségünk megóvása szempontjából hasznos kiegészítő az Apple Watch, de nem helyettesíti a rendszeres orvosi vizsgálatokat, professzionális kardiológiai méréseket!