Az Apple M4 Pro és M4 Max rendszerchippel szerelt MacBook Pro modellekben debütált a Thunderbolt 5, amely nem csupán egy újabb iteráció a csatlakozók világában, hanem valódi mérföldkő a nagy teljesítményű, vezetékes adatkapcsolatok történetében. A technológia az Intel és az Apple együttműködéseként született meg, a célja, hogy a professzionális felhasználók igényeit még nagyobb sávszélességgel, több kijelzőkezeléssel és elképesztő adatátviteli sebességgel szolgálja ki – ráadásul úgy, hogy közben visszafelé is kompatibilis marad a korábbi eszközökkel.
Gyakorlati különbség
Az egyik leglátványosabb előrelépés a nyers sebesség. A Thunderbolt 5 alap sávszélessége 80 Gbps, ami a korábbi Thunderbolt 4 szabvány 40 Gbps-os limitjének a duplája. Ez önmagában is impozáns, de a technológia tartalmaz egy úgynevezett Bandwidth Boost módot is, amely akár 120 Gbps-ra is képes, ha egyirányú adatfolyamot kell kezelni, például kijelzők meghajtásakor. Ez az ugrás azok számára lehet különösen érdekes, akik rendszeresen dolgoznak nagyfelbontású videóanyagokkal, 3D rendereléssel vagy épp külső SSD-kről futtatott projektfájlokkal. A valóságban ez azt jelenti, hogy külső NVMe SSD-kkel 7000–7200 MB/s olvasási sebesség is elérhető, ami már nagyjából megegyezik a MacBook Pro belső tárhelyének sebességével. A külső SSD-házakból még nincs óriási kínálat, de már több cég is bemutatott olyan PCIe 4.0-s SSD-ket fogadó kiegészítőket, amelyek stabilan működnek és megfelelő hőmérsékletet biztosítanak a meghajtóknak.
Kijelzők
A Thunderbolt 5 egy másik hatalmas előnye a kijelzőkezelésben mutatkozik meg. Míg a Thunderbolt 4 esetében maximum két darab 4K 60Hz-es monitor volt támogatott, az új szabvány lehetővé teszi három darab 4K 144 Hz-es kijelző, vagy akár két 8K 60 Hz-es kijelző egyidejű használatát is. Ez különösen a kreatív szakmákban dolgozóknak, tehát a videószerkesztőknek, a grafikusoknak vagy a fejlesztőknek lehet hatalmas előrelépés, de a jövő AR és VR-eszközei is valószínű, hogy profitálnak majd belőle. A már említett Bandwidth Boostnak köszönhetően a kijelzők frissítési sebessége, felbontása és színegyensúlya is kompromisszummentessé válik. Ha valaki mondjuk Final Cut Próval szerkeszt 8K RAW videókat, akkor díjazni fogja, hogy egyetlen egy port segítségével használhatja egyidejűleg a kijelzőit és a villámgyors külső tárhelyét.
Technológiai különbségek a Thunderbolt 4-hez képest
A Thunderbolt 5 nemcsak gyorsabb, hanem egy minden szempontból fejlettebb szabvány az elődjénél. A PCIe átviteli sebesség megduplázódott: míg a Thunderbolt 4 még a PCIe Gen3 (32 Gbps) sebességét ismerte, addig az új szabvány már a PCIe Gen4 64 Gbps-ot is támogatja. A töltési teljesítmény is nőtt: immár akár 240 watt is átvihető egyetlen kábelen keresztül, így nemcsak MacBookokat, de erősebb munkaállomásokat vagy külső GPU-kat is képes kiszolgálni. A hálózati sebesség kapcsán is érezhető a fejlődés: az új szabvány 20 Gbps-os hálózati átvitelre képes, ami szintén a duplája a Thunderbolt 4 által kínált lehetőségeknek. Ami pedig a kábelhosszakat illeti, a Thunderbolt 5 akár 2 méteres aktív kábelt is támogat, míg a passzív kábelek hossza jelenleg maximum 1 méter lehet.
Jövőtállóság
A Thunderbolt 5 nemcsak visszafelé kompatibilis (hiszen a Thunderbolt 3 és 4, illetve az USB4 eszközökkel is működik), de a jövő igényeire is készen áll. A 8K-s nyers videók valós idejű visszajátszása, a külső GPU-kon történő LLM-trénelés, vagy a magas frissítési rátájú AR/VR headsetek használata mind olyan területek, amelyeknél ez a szabvány lépéselőnyt jelent. Az M4 Pro és M4 Max chipekbe már natívan integrálták a Thunderbolt 5 vezérlőt, úgyhogy bár jelenleg még nincs sok Thunderbolt 5-öt használó kiegészítő a piacon, azért léteznek, a kínálat pedig hamarosan még nagyobb lesz.