Az Apple Egészség megtalálható minden iPhone-on azok első beállítása után, de telepíthető iPad készülékekre is, az alkalmazás neve pedig elég egyértelművé teszi a funkcióját. Az iPhone ebben gyűjti és rendszerezi a különböző forrásokból az egészségügyi adatokat: a mozgás mennyiségét az iPhone és Apple Watch érzékelői alapján, a bevitt kalóriák számát étkezési naplónk után, a pulzusunkat, a véroxigén-szintünk adatait, a stresszre és mentális terhelésre vonatkozó információkat, a környezetünkben minket érő zajterhelés szintjét, az alvásaink mennyiségét és minőségét, az EKG és vérnyomásmérő eszközből származó adatokat, az edzéseink számát és időtartamát, és még sorolhatnánk. Minden adatunk titkosítva van, a gyűjtött információkat pedig nem csak elénk szórja a program, de rendszerezi és analizálja is, így talán nem is az aktuális értékek lesznek a legérdekesebbek, hanem a hónapok, évek alatt összegyűjtött és elemzett adatokból felállított trendek.
Az Apple az Egészség bemutatásakor a fejlesztők számára elérhetővé tette a HealthKit API-t, így más gyártók termékeivel is kommunikál a program, nem csak az Apple Watch órával. Ilyen kiegészítők például az iSTYLE-nál is kapható iHealth véronyásmérők, lázmérők, vagy a Withings okosmérlegek, az ezekből származó adatok is ugyanúgy szerepelnek majd az Egészség által számolt trendek között. Nézzünk egy konkrét példát arra, hogy mikor jöhet jól. Tegyük fel, hogy valaki fogyni szeretne, ezért keményen elkezd edzeni, mozogni, viszont a testtömege nem csökken a mérleg szerint. Az Egészségben a mozgás és elégetett kalóriák száma mellett megtalálható a BMI-érték is, aminek csökkenése jelezheti azt, hogy testzsírt sikerült leadni, de azért nem mutat kevesebbet a mérleg, mert az részben izommá alakult át.
A fogyás a legegyszerűbb példa, ennél sokkal többre képes az Egészség. Az Apple Watch órában található EKG-val és folyamatos pulzusfigyelésével képes felismerni az esetleges szívbetegségek kockázatát. Szintén az Apple Watch óra érzékelőire támaszkodva az Egészség képes meghatározni, mennyi időt töltöttünk el nappali fényben szabadban, ami szemünk egészségéért és mentális jólétünkért fontos. Az AirPods fülhallgatók és az iPhone-ra csatlakoztatott vezetékes fülhallgatók zajszintjét és azok külső mikrofonjaival a környezeti zajterhelésünket is képes figyelni az alkalmazás, jelezve, ha túl hangos helyen vagyunk és ezzel kockáztatjuk dobhártyánk egészségét. Ilyen lehet egy hangos koncertteremben tartózkodás, de még a fűnyírás is. Az Egészség ráadásul nem bombázza értesítésekkel a felhasználókat, a felszín alatt viszont rengeteg egyéb funkció is található: az Alvás menüpontban például az összegzés alatt magyar nyelvű cikkek is találhatók, melyek segítenek megérteni, miért fontos az alvás, mi segíthet hozzá a pihentető alváshoz, milyen veszélyeket rejt az újabb Apple Watch órák által észlelni tudott alvási apnoé, és így tovább. Ezek a cikkek rövidek, lényegre törők és gyönyörűen illusztráltak. De az egészség nem csak fizikai, hanem mentális formája is fontos, ehhez pedig interaktív segítséget nyújt az Egészség alkalmazás. A depresszió és szorongás kockázatát vizsgáló kérdőíveket találunk, a segítséghez tippeket, elérhetőségeket ad meg a program, emellett általunk beállított időben újra és újra felteheti kérdéseit. Például ha munkahelyünkön rendszerint március a legstresszesebb, ennek segítségével felvihetjük az Egészség alkalmazásban, válaszainkat, és a rögzített egészségügyi adatainkat pedig exportálhatjuk és elvihetjük vagy elküldhetjük orvosunknak, így még pontosabb és jobb segítséget kapva.
Az orvosok kapcsán érdemes megemlíteni, hogy az Egészség alkalmazásban rögzíthetjük, hogy mikor és milyen gyógyszereket kell szedjünk, erre pedig emlékeztetni is képes az iPhone és Apple Watch. Ugyanígy beállíthatjuk allergiáinkat, vértípusunkat és egészségügyi vészhelyzet esetén értesítendő kontaktjainkat az Egészségügyi azonosító nevű funkcióval, mely zárolt iPhone-on is elérhető a Vészhelyzet menüből, és hasznos információkkal szolgálhat segítségnyújtásra szorulás esetén például a mentősnek. Az Egészség alkalmazása tehát jóval több, mint egy lépéseinket számoló program. Az Apple-re jellemző tökéletes magyar nyelvű fordítása egyszerűvé teszi használatát, felületén igényeink szerint be tudjuk állítani, mely adatokat lássuk egyből az app megnyitásakor, de az iPhone és iPad widget funkcióival akár a főképernyőnkre is kirakhatunk információkat.