A Series 2 óta minden Apple Watch vízálló, úgyhogy egy szintén vízálló szíjjal nyugodtan lehet őket viselni zuhanyzás, fürdőzés vagy úszás közben, még sós vízben is, amennyiben utána édes vízzel alaposan elöblítjük óránkat. Az Ultra modellekkel 40 méteres merülési mélységig búvárkodni is lehet (ez rekreációs könnyűbúvárkodást, szabadtüdős merülést, vagy snorkelezést jelent), illetve ezek a modellek használhatók extrém vízi sportokhoz is. Ha rendszeresen végzünk vízi sportokat, akkor egy Ultra jobb választás, a Művelet gomb gyors fizikai elérést biztosít általunk beállított funkciókhoz, így például anélkül tudunk úszóedzést indítani, hogy vizes ujjal kellene nyomkodnunk a kijelzőt. Ha viszont csak hobbi szintű úszáshoz és egyéb, nem extrém vízi sportoláshoz keresünk órát, akkor az Apple Watch is remek partner lehet: itt a Művelet gomb hiányában a Digital Crown és az oldalsó gomb egyszeri megnyomásával lehet szüneteltetni vagy folytatni egy úszóedzést, illetve a kijelzőt megérintve.
Vizes tevékenységeink követését az Edzés alkalmazásból indíthatjuk el az órán. Az edzések között találunk medencés vagy nyílt vízi úszást, aquafitneszt, triatlont, kültéri evezést, kajak-kenut, szörfözést, vitorlázást és vízilabdát. Most foglalkozzunk az úszással!
Úszás Apple Watch-csal
Medencés úszás esetén a tevékenység rögzítésének elindítása előtt meg kell adjuk a medence hosszát, ezt a korona tekerésével tehetjük meg. Az úszás során rögzítésre kerül rengeteg adat, ezek gyűjtéséhez az Apple Watch a beépített érzékelőit — például gyorsulásmérő, optikai pulzusszenzor, GPS, hőmérő, barométer — használja. Úszás közben az Apple Watch kijelzőjén is láthatjuk például a leúszott távolságot, az elégetett kalóriák számát, az aktuális pulzusunkat, az átlagos tempónkat, a víz hőmérsékletét, medencés úszás esetén pedig a megtett hosszok számát. Az adatkijelzőkön megjelenő információk sorrendjét és mennyiségét a tevékenységünk elindítása előtt az Edzés alkalmazásban tudjuk beállítani.
Edzés indítása előtt kitűzhetünk elérendő célokat is, melyek teljesítéséhez kapcsolódó haladásunkról is láthatunk információt az óránkon. Beállítható célként az elégetett kalóriamennyiség, az úszással megtett idő, vagy az úszás során megtett távolság. Medencés úszás esetén az Apple Watch automatikusan ajánl nekünk változó célokat Egyéni név alatt, például 1000 méteres vegyesúszást, 800 méteres gyorsúszást, 1200 méteres piramis módszerű edzést. Ezeken a típusú edzéseken előzetesen módosíthatunk például távolságot, vagy hozhatunk létre saját igényeink szerint új terveket is. Azoknál az edzéstípusoknál, amelyeknél valamilyen célt állítottunk be, az óra folyamatosan tájékoztat minket a haladásunk állapotáról, egyéni edzések esetén haptikus jelzéssel és a kijelzőn megjelenő felirattal segít levezényelni a szükséges váltásokat, távolságokat, időket, pihenőket is.
A rögzített adatok megtekintése
Az iPhone Fitnesz alkalmazásában részletes adatokat láthatunk az edzésről, miután az óránk szinkronizált a telefonnal. A telefonon már olyan extrákat is láthatunk a teljesítményünk kapcsán, mint az átlagos csapásszám, a részidők, a pihenéssel töltött idők, a megtett hosszok száma, az úszott úszásnemek típusai, illetve a különböző úszásnemekben megtett résztávolságok.
Szabadtéri, nyílt vízi úszásmód használata esetén GPS-rögzítés alapú útvonalat is vissza tudunk nézni az alkalmazásban, viszont értelemszerűen ebből az edzéstípusból hiányozni fognak a medencés úszásnál meglévő hosszok és hozzájuk kapcsolódó részidők, illetve ez természetesen csak a GPS-szel felszerelt Apple Watchoknál érhető el. Fontos tudni, hogy a rögzített adatok pontossága valamelyest függ az úszásnemtől is, mellúszás esetén például az óra szinte végig víz alatt van, ami akadályozhatja a GPS-jelek vételét!
Védelem a víz ellen
Bármilyen vízi sport mérésének Edzés alkalmazásból történő indításakor az Apple Watch automatikusan lezárja a kijelzőt, Vízzár módba lépve, ezzel elkerüli a víz okozta véletlen fantomérintések érzékelését. A Vízzár mód manuálisan is elindítható, ehhez az oldalsó gombot kell megnyomni, majd a megnyíló Vezérlőközpontban a csepp alakú ikonra kell koppintani.
A Vízzár mód a korona (Digital Crown) hosszú megnyomásával kapcsolható ki. A képernyőn megjelenő animáció jelzi, hogy meddig kell nyomva tartani a koronát, ezt követően pedig rezgést fogunk érezni és hangokat hallhatunk az órából. Ennek oka, hogy az Apple Watch a beépített rezgőmotorja és hangszórói segítségével szó szerint kirázza magából a vizet.
Fontos megjegyezni, hogy amennyiben az órát sós vízben használtuk, a Vízzár kikapcsolása előtt mindenképpen öblítsük le csap alá tartva folyó édesvízzel, így megelőzhető, hogy a só lerakódjon az óratesten, ami hosszú távon erodálhatja a vízálló szigetelést. Bár nem olyan kötelező jellegű, mint tenger után, de klóros medencében vagy édesvízben történő használat után is érdemes átmosni az órát a Vízzár kikacsolása előtt.