Rendszeres olvasóinknak valószínűleg nem kell bemutatnunk a Withings-t. A 15 évvel ezelőtt alapított, párizsi székhelyű vállalat a rendkívül mutatós külsővel rendelkező órái mellett különféle egészségügyi kiegészítőkkel és okosmérlegekkel van jelen a piacon, ez utóbbiak változatos funkciópalettával rendelkeznek és rengetegen használják őket. Tulajdonképpen jelen bemutatónk tárgya is egy okosmérleg, a nemes egyszerűséggel Body Scan névre keresztelt eszköz esetében viszont talán érdemes inkább az egészségügyi állomás kifejezést használni, mert jóval többet tud, mint az elődei.
Megjelenését tekintve viszont egy személymérleg van szó, mérete 327 x 327 x 18 milliméter, a felülete annyira szépen megmunkákt, hogy már-már egy tükörhöz hasonlít, jó minőségű anyagokból rakták össze a kiegészítőt. A külső egyszerre high-tech és elegáns, viszont ennek ára van, az erősen tükröződő felületen minden szennyeződés meglátszik, tehát a tökéletes külső megóvása érdekében viszonylag gyakran kell letisztítani az eszközt. 5 és 200 kilogramm közötti skálán tud mérni (ez utóbbi egészen kiemelkedő), a mérési pontossága 50 gramm, tehát konyhai mérlegnek nem lehet használni, nem mintha bárki ezért venne efféle kütyüt. Található rajta egy 3,2 hüvelykes, 320 x 240 pixeles felbontású kijelző, a különlegességét viszont az a kötéllel rögzített rúd adja, amelyet a mérések során használnunk is kell majd. A csomag része egy ehhez tartozó fali rögzítő azok számára, akik a napi méredzkedés során nem szeretnének, vagy egészségügyi okokból nem tudnak lehajolni, illetve egy USB-C kábel is, amivel a beépített akkumulátort lehet tölteni. Erre egyébként viszonylag ritkán fog sor kerülni, mert az eszköz körülbelül egy éven keresztül üzemel egy töltéssel.
A használathoz szükséges a Withing alkalmazás okostelefonra történő telepítése, amely az App Store és a Play Áruház mellett az App Galeryben is megtalálható, tehát Huawei készülékekkel is használható a Body Scan. Sajnos az általunk próbált iOS-változat nem tud magyarul, tehát idegen nyelvtudás hiányában problémás lehet a konfigurálás, ami egyébiránt pontosan úgy néz ki, mint bármelyik okosmérlegnél: meg kell adnunk pár adatunkat (nem, születési dátum, magasság), majd össze kell párosítanunk a WiFi-vel és Bluetooth-szal egyaránt felszerelt mérleget a fiókunkkal. Az eszköz összesen 8 felhasználó profilját tudja kezelni, az egészségügyi adatokat pedig az alkalmazásból akár PDF-formátumba is ki tudjuk exportálni, amennyiben a kezelőorvosunk szeretné megnézni őket.
Az egyik kulcsfunkció a testösszetétel-kiértékelés: a testtömegünk mellett az eszköz érzékeli az egyes testrészeink zsír- és izomtömegének pontos összetételét, illetve kikalkulálja az anyagcserénk sebességét is. Azt hihetnénk, hogy ez a funkciókínálat elsősorban sportolók vagy fogyni vágyók esetén lehet hasznos, ami így is van, de az orvosok elég sok egyéb dolgot is ki tudnak olvasni belőlük, bizonyos zsírszázalék például növeli a stroke kockázatát. Az egészségünk szempontjából ettől függetlenül talán fontosabb a 6-elvezetéses EKG, ami nagyon jól hangzik, de a funkcionalitás nagyjából ugyanaz, mint amit például az Apple Watch is tud: a Body Scan képes azonosítani a leggyakoribb szívritmuszavart, a pitvarfibrillációt, amely szintén stroke-ot és szívelégtelenséget is okozhat. A 6-elvezetéses megoldás tehát valószínűleg pontosabb értékeket ad, mint mondjuk egy okosóra, de a problémák egy részét már az órák is fel tudják tárni, a további vizsgálatok pedig úgyis a kórházakban történnek. Ettől függetlenül üdvözölendő, hogy a Body Scan az elődeinél pontosabban mér, ez gyakorlatilag mindegyik funkcióra igaz: ha probléma van, azt ki fogja adni.
Ettől függetlenül kérdéses, hogy kiknek ajánlható teljes szívvel az újdonság. Akinek van már egy okosmérlegük és egy Apple Watch órájuk, okaz nem feltétlenül lesz előrébb a használatával, akik viszont nem rendelkeznek efféle kiegészítőkkel, viszont szeretnék, hogy részletes egészségügyi adatok álljanak a rendelkezésükre, azok nagyon is szeretni fogják a Body Scant, ami egy mutatós, árához képest pontos és összességében jól használható eszköz, és megfelelő társ lehet az egészségesebb életért folytatott mindennapi kihívásban. Amikor az ember a mérlegre áll, sok esetben csak egy számot lát, a test tömeget, ez azonban önmagában nem jelent semmit. Lehet valaki 180 cm-es magassággal és 90 kg testtömeggel elhízott, de akár kisportolt izomzatú is. Ahhoz, hogy a testünkről többet tudjunk meg, több és mélyebb mérés kell, amit a Body Scan meg is ad.