Minden évben a tavaszi napéjegyenlőséget megelőző pénteken van az alvás világnapja, amelynek elsődleges célja, hogy felhívja az emberek figyelmét az alvás fontosságára. Az álmosság és az alvatlanság ugyanis egyre inkább népbetegség, a megelőzésére és a kezelésére a jelenleginél sokkal többet figyelmet kellene fordítani. Viszont ez nem egy egyszerű feladat, hiszen rengeteg a tévhit: alvás közben például a közhiedelemmel ellentétben igenis aktív a szervezetünk, ilyenkor regenerálódik az idegrendszerünk. Az alvás minősége pedig egy mérhető dolog, hiszen egy éjszaka alatt négyszer-ötször változnak a 90-120 perces alvásciklusok, amelyeken belül négy szemmozgás nélküli (NREM) és az egy gyors szemmozgásos (REM) fázis váltja egymást meghatározott sorrendben. Az NREM fázisok jelenik a pihenést, ekkor áll helyre a szervezet energiaháztartása, a REM fázis pedig az ébren gyűjtött információk feldolgozásának az ideje. Ilyenkor álmodunk.
Az emberek alvásigénye életkoronként változik: míg egy csecsemő 20, egy kisgyermek 10-12, egy kamasz pedig 9 órát alszik, a felnőtteknek 7-8, a szépkorúaknak pedig 5-6 óra is elegendő, azonban nem mindegy, hogy milyen minőségről beszélünk. Így vagy úgy, rengeteg ember küzd különböző alvászavarokkal, a kialvatlanság például számos kockázatot hordoz, hiszen csökkenti a teljesítőképességet, a koncentrációt, viszont növelheti az ingerlékenységet. Az alvás mennyiségére és minőségére tehát mindenképp érdemes odafigyelni, és míg ez előbbi többé-kevésbé megoldható azzal, ha időben fekszünk és kelünk, a minőség monitorozása már egy összetettebb kérdés. Szerencsére ennek megfigyelésére és elemzésére is vannak eszközök, ilyen például az egykor a Nokia tulajdonában lévő francia Withings fejleszetése, a Sleep Analyzer.
Semmit sem kell viselni
A Withings Sleep Analyzer legnagyobb előnye, hogy semmit sem kell viselni a használatához, tehát nem egy testünkre rögzíthető kiegészítőről, hanem egy matrac alá helyezhető szenzorszigetről van szó. Mérete 63,7 x 19 x 0,5 centiméter, a működéséhez szükséges áramot a hálózaton keresztül kapja, a belsejében több érzékelő is található: a pneumatikus a légzésszámot és a pulzust, a hangérzékelő pedig nem meglepő módon a hangokat monitorozza, elsősorban a horkolásra és a légzésleállásra koncentrál. Az eszköz szinte minden matraccal kompatibilis, rugós és szivacsos megoldásokkal egyaránt működik mérettől függetlenül, arra viszont oda kell figyelni, hogy milyen az ágyrács. Ha túlságosan ritkás, akkor érdemes lehet valamit tenni alá, egy vékony farostlemez is tökéletesen megteszi. Fontos tudni, hogy egy ilyen eszköz csak egy ember alvási adatait tudja mérni, de ettől függetlenül franciaágyakban is működik, csak ebben az esetben két eszközre lesz szükség, a matrac két széle alá elhelyezve.
A Sleep Analyzer nem csak a pulzusszámot (HR), hanem a szívfrekvencia-variabilitást (HRV) is monitorozza, és bár feltételezhetően közel sem olyan pontos, mint egy dedikált orvosi műszer, a különféle alvásfázisokat jó hatásfokkal ismeri fel. Ezeket ugyanis élesen el lehet határolni egymástól: a NREM (mélyalvás) alatt alacsony a HR és a HRV és nem mozgolódunk, míg a REM-nél a HR és a HRV is magas, de ugyanúgy nem mozgolódunk, ellentétben azzal, ha ébren vagyunk, amikor nyilván mocorgunk. A Withings Sleep Analyzer által mért adatokat több helyen is összevetették orvosi műszerek által mért adatokkal, és bár százszázalékos pontosságról nem beszélhetünk, de az alvásciklusokat, fázisokat közel tökéletesen fel tudja ismerni, és ugye nagyjából ez is az értékajánlata.
Egyszerű és nagyszerű
A konfigurálás gyerekjáték, magát a kütyüt be kell helyezni a matrac alá a felhasználói kézikönyv által leírt módon, majd a mellékelt USB-s hálózati adapter segítségével áramot kell neki adni. Ezt követően az Androidra és iOS-re is elérhető Health Mate nevű alkalmazás segítségével meg is történik a beállítás: első körben Bluetooth alapon történik a konfiguráció, a WiFi hálózatot ezt követően, magából az alkalmazásból lehet majd beállítani. Ez egyben azt is jelenti, hogy a szinkronizáláshoz nem kell az ágy mellett lennünk, távolról is lekérdezhetők az adatok. Apróság, de fontos lehet tudni, hogy az első használat előtt a kiegészítőnek konfigurálnia kell magát, tehát a kicsomagolást és a matrac alá helyezést ne hagyjuk estére, közvetlenül az első alvás előtti időszakra!
A Health Mate nem csak a Sleep Analyzert, hanem a gyártó egyéb kiegészítőit is kezeli, tehát a megjelenített adatok mennyisége attól függ, hogy milyen eszközeink vannak. Amennyiben csak az alvásfigyelő van a birtokunkban, úgy az adatokban szerencsére nem fogunk elveszni: a kezdőképernyőn a legutóbbi alvásunk grafikonja látható, amelyre rákattintva megnézhetjük a teljes ciklusunkat, amely egy 0-tól 100-ig tartó skálán pontozásra is kerül. Ha valami nem ideális, az alkalmazás figyelmeztetést is ad ki, ilyen lehet, ha 20 percnél több időt vett igénybe az elalvás, de itt azért jöhetnek fals értesítések például abban az esetben, ha az ágyban még olvastunk egy órát alvás előtt. Szintén itt jelennek meg az alvási apnoe-ra irányuló figyelmeztetések: Európában a termék orvosi műszerekeknek járó certifikációval rendelkezik ennek azonosítására, tehát a mért adatokkal orvoshoz lehet, sőt, kell is fordulni. Ezen kívül meg lehet nézni különféle összegzéseket, kimutatásokat, az adatokat pedig akár Apple Health-be, akár PDF formátumba is lehet exportálni. Ez utóbbi nyilván az orvos felé történő adattovábbításnál jöhet különösen jól.
A Withings Sleep Analyzer egy nagyon hasznos eszköz, amely bár önmagában nem képes megoldani azt, hogy valaki rosszul alszik, de felhívja a figyelmet arra, hogy itt bizony probléma van és valamin változtatni kell. Az elégtelen alvást ugyanis nem mindig könnyű észrevenni, ennél a kütyünél viszont nincsenek kérdések: minden egyértelműen le van írva. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy az alvásminőség javításához mindenek előtt tudni kell, hogy egyáltalán van-e probléma, erre pedig a Sleep Analyzernél hatékonyabban és egyszerűbben semmi sem tud válaszolni.